Niedobór witaminy D powoduje raka piersi


Niedobór witaminy D powoduje raka piersi. Kobiety, które nie lubią przebywać na słońcu są bardziej zagrożone tym nowotworem niż te, które kochają słońce i dużo przebywają na dworze w słoneczne dni. Słoneczne promienie UVB to główny czynnik aktywujący w naszym organizmie naturalną produkcję witaminy D.

Witamina D to jedna z czterech witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Jest absolutnie niezbędna w codziennym, prawidłowym odżywianiu. Bierze udział w procesach mineralizacji kości. Jeśli poziom witaminy D jest niewystarczający, wówczas dochodzi do zaburzenia wchłaniania wapnia i fosforu, co bezpośrednio przekłada się na słabnięcie kości i zębów. Witamina D odpowiada także za naszą odporność, wspiera pamięć i koncentrację, wzmacnia mięśnie.

Niedobór witaminy D – jak wpływa na zdrowie piersi

Istnieje wysoka zależność pomiędzy niskim poziomem witaminy D we krwi  a zapadalnością na raka piersi.

Wytwarzaniu witaminy D w organizmie służy przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie ze słońca. Regularne  kąpiele słoneczne sprzyjają  ochronie przed rakiem piersi. Korzystnie wpływa szczególnie na kobiety po 50. roku życia. Te, które mało korzystają ze słońca są aż o 17% bardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi. Najlepszy czas ekspozycji to 20 – 30 minut pomiędzy godziną 10 a 15. Wtedy organizm najlepiej przetwarza witaminę D.

Witamina D – gdzie występuje?

Witamina D zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Jej poziom możemy zwiększyć poprzez zdrowe odżywianie. Są produkty, w których znajdziemy tę witaminę w takich ilościach, że szybko uzupełnimy jej niedobór.

Naturalne źródła witaminy D:

  • Ryby morskie (np. łosoś)
  • Śledzie
  • Sardynki
  • Makrela
  • Halibut
  • Olej z wątroby dorsza
  • Grzyby 
  • Żółtka jaj (od kur hodowanych na świeżym powietrzu. Kury, podobnie jak ludzie syntetyzują witaminę D pod wpływem promieni słonecznych).

Jeżeli ktoś nie jada powyższych produktów, to jest dobra informacja również dla niego. W Polsce od wielu lat jest obowiązek dodawania witaminy D do mleka roślinnego oraz do tłuszczów służących do smarowania pieczywa. Wyjątek tutaj stanowi masło.

Aby dowiedzieć się, jaki mamy poziom witaminy D warto wykonać badanie jej stężenia we krwi – 25/OH/D3. Bezpieczną dawką dobową (podtrzymującą) witaminy D jest 2000 IU.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment