Rzepik na torbiele na wątrobie

Torbiele na wątrobie to problem zdrowotny, który jest diagnozowany dosyć późno, gdyż w początkowej fazie torbiele nie dają wyraźnych objawów. Torbiele powstają w wyniku zmiany w miąższu wątroby, które wypełniają się płynem. Przypominają jamę, która wyglądem różni się od otaczających ją tkanek. Taka torbiel pojawia się pojedynczo, jednak z czasem powstają kolejne i tworzą zwarte skupiska.   

Torbiele na wątrobie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Przyczyny ich powstawania są różnorodne, ale najczęstszą jest zmiana wrodzona pojawiająca się na skutek wadliwego działania przewodów żółciowych. Zmiany te ujawniają się bardzo wcześnie, bo już w życiu płodowym. Innymi przyczynami pojawienia się torbieli na wątrobie są urazy brzucha, zmiany na skutek nowotworu wątroby, zakażenia pasożytnicze, zaburzenia w funkcjonowaniu dróg żółciowych. W przypadku pęknięcia torbieli na wątrobie dochodzi do wylania się z niej płynu do jamy otrzewnej.

Torbiele na wątrobie – jakie dają objawy?

W początkowym okresie rozwoju torbieli na wątrobie nie dają one wyraźnych objawów. Dopiero w miarę ich powiększania się i mnożenia pojawiają się:

  • ból brzucha
  • nieprzyjemne wzdęcia
  • nudności i wymioty
  • ucisk w jamie brzusznej
  • odczucie wypełnionego brzucha
  • biegunki
  • chudnięcie w wyniku braku apetytu

Jeśli torbiele powstają w wyniku zmian nowotworowych wątroby, dochodzą dodatkowe objawy w postaci osłabienia, chronicznego zmęczenia, znacznego spadku wagi, silnych bólów brzucha.

Rzepik – jak pomaga, gdy na wątrobie pojawiają się torbiele?

Zmiany na wątrobie w postaci torbieli w początkowym okresie skutecznie można zlikwidować stosując ziele rzepika pospolitego (Agrimonia eupatoria). Rzepik jest nazywany ziołem wątrobowym, gdyż ma na nią zbawienny wpływ. To naturalne lekarstwo nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Do leczenia torbieli wykorzystuje się wysuszone górne pędy rośliny. Zawierają one silne olejki eteryczne, garbniki, fitosterole, krzem, siarczany i drogocenną cholinę, która odpowiada za prawidłową strukturę komórek i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Rzepik na torbiele na wątrobie – przepis na leczniczy napar

Rzepik na torbiele na wątrobie najlepiej spożywać w postaci ciepłego naparu.
Przepis:
1 łyżkę suszonego ziela zalej 1 szklanką świeżo przegotowanej wody. Nakryj naczynie i zaparzaj ziele przez 10 minut. Tak przygotowany ciepły napar pij 1 – 2 razy dziennie.
Napar z rzepiku pospolitego jest ceniony za swoją niezwykłą skuteczność w usuwaniu torbieli z wątroby.
Przydatny był post? Podziel się!

 

Comments

comments

Add Comment