Nawłoć – na co pomaga? Przepis

Nawłoć to roślina, która w swych żółtych kwiatach skrywa bardzo dużo składników odżywczych i minerałów. Te cechy zadecydowały, że jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie. Wspaniały jest przygotowany z niej syrop, który pomaga leczyć wiele chorób.

Na terenie Polski rosną dwa dzikie gatunki nawłoci: nawłoć pospolita i nawłoć alpejska. Obydwa gatunki to rośliny niewymagające szczególnych warunków uprawy, można je posadzić w ogrodzie i z łatwością samodzielnie uprawiać. Są bogatym źródłem nektaru i pyłku dla pszczół. Miód z nawłoci jest jednym z najzdrowszych.

Nawłoć – na co pomaga?

Zdrowotne substancje zawarte w nawłoci pomagają leczyć choroby układu moczowego i niedomagania ze strony układu pokarmowego. Skutecznie likwidują stany zapalne i są niezastąpione w łagodzeniu problemów ze skórą i leczeniu niegojących się ran oraz w chorobie błon śluzowych. Ponadto nawłoć działa moczopędnie, co w dużym stopniu zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Nawłoć pomocna jest także w artretyzmie i gośćcu, czyli reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Syrop z nawłoci szybko przywróci zdrowie przy przeziębieniu i grypie. Przeciwdziała też zakrzepicy.

Nawłoć wykorzystywana jest także w kosmetyce, gdyż ma zdolność rozjaśniania cery. Natomiast dzięki właściwościom antyseptycznym leczy trądzik, likwiduje rozszerzone pory i zapobiega „świeceniu się twarzy”. Uszczelnia naczynka krwionośne i leczy tzw. pajączki.

Przeciwzapalny syrop z nawłoci – przepis

W syropie tym wykorzystuje się przede wszystkim przeciwzapalne i ściągające właściwości nawłoci. Sposób wykonania syropu jest prosty, a działanie lecznicze gwarantowane przez wieki doświadczeń w medycynie naturalnej.

Składniki

  • 3 szklanki świeżych kwiatów nawłoci
  • 2 cytryny
  • 1,5 litra wody
  • 1,5 szklanki cukru  

Sposób wykonania

Zdrowe, świeże kwiatostany nawłoci (bez łodyżek, gdyż nadałyby syropowi zbyt gorzki posmak) należy dokładnie wypłukać i odcedzić na sicie. Po odsączeniu przełożyć do dużego słoika i zalać przegotowaną, gorącą wodą. Woda powinna pokrywać dokładnie wszystkie kwiaty. Przykryć słoik wieczkiem i odstawić na bok na całą noc. Następnego dnia przecedzić napar przez gazę do garnka, dodać sok z 2 cytryn, cukier i podgrzewając powoli doprowadzić do wrzenia (w trakcie przemieszać kilka razy). Gotować 5 minut. Przelać gorący syrop do butelek i szczelnie zakręcić. Przeciwzapalny syrop z nawłoci jest gotowy do spożywania.     

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment