Zaburzenia lękowe – jak je ujarzmić?

Zaburzenia lękowe to najczęstszy problem, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetów lekarskich. Aż 16% naszego społeczeństwa cierpi na ten rodzaj dolegliwości, które wśród dorosłych częściej dotykają kobiet.

Problem lęków nie omija nastolatków oraz dzieci. U nich ujawnia się głównie jako fobia szkolna oraz społeczna, często błędnie nazywana nieśmiałością, a nierzadko kończąca się depresją i różnymi uzależnieniami.   

U dorosłych aktywnych zawodowo lęk wywołują obawy o utratę pracy, bankructwo, troska o rodzinę i zapewnienie jej dobrego poziomu życia. Natomiast u osób starszych lęk ma charakter bardziej uogólniony.

Somatyczne objawy zaburzeń lękowych

W niektórych przypadkach lęk przyjmuje postać napadów paniki, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, ból i zawroty głowy, skurcze i bóle brzucha. Nieraz objawy te nie są prawidłowo diagnozowane, a osoba chora bezskutecznie szuka pomocy u lekarza rodzinnego, kardiologa lub gastrologa. 

Charakterystycznym przejawem zaburzeń lękowych u osób starszych jest tzw. lęk wolnopłynący. Skarżą się one na odczuwanie ciągłego wewnętrznego napięcia i zdenerwowanie. Niepokoją je przyszłe wydarzenia, które widzą w skrajnie czarnych barwach. Objawem takiego stresu jest często biegunka, uczucie duszności, uczucie „nóg jak z waty”, częste oddawanie moczu, bezsenność, niechęć do życia.  Takie dolegliwości mogą trwać kilka miesięcy. Nieleczone rujnują zdrowie i relacje z otoczeniem. Nieraz kończą się śmiercią. 

Nigdy nie wolno lekceważyć zaburzeń lękowych i należy jak najwcześniej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Natomiast po konsultacji z lekarzem można stosować ziołowe środki na uspokojenie, które w wielu przypadkach skutecznie wspomagają leczenie stanów lękowych. Receptura wspomagająca walkę z uczuciem lęku składa się z trzech ziół, dzięki którym szybciej można pokonać ten destrukcyjny stan.   

Receptura na zaburzenia lękowe – przepis

Składniki

  • 1 łyżeczka suszu z szyszek chmielu
  • 1 łyżeczka melisy
  • 1 łyżeczka kwiatów lawendy

Sposób przyrządzenia

Wsyp chmiel, melisę oraz kwiaty lawendy do szklanego naczynia i zalej 2 szklankami wrzątku. Przykryj i pozostaw do zaparzenia na 10 – 15 minut. Odcedź. Wypijaj taką porcję naparu 2 razy dziennie. Pierwszą porcję 1 godzinę po śniadaniu, a drugą 2 godziny przed snem.

Przydatny był post? Podziel się!  

Comments

comments

Add Comment