Witamina D. Co się dzieje w organizmie, gdy jest jej za dużo lub za mało?

Witamina D odpowiada za to, by nasze kości, zęby i mięśnie pozostawały w należytym zdrowiu. Niestety, z końcem lata, kiedy temperatura spada, dni robią się coraz krótsze, a słońca jest tyle, co na lekarstwo, większości z nas brakuje tego niezbędnego składnika. I to jest najwyższy czas, by dowiedzieć się, w których produktach jest jej najwięcej i w naturalny sposób zabezpieczyć się przed zgubnymi dla organizmu niedoborami cennej witaminy D.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu. To są pierwiastki, które odpowiadają za mocne kości, zdrowe zęby, silne mięśnie oraz prawidłowe krążenie. Są absolutnie nieodzowne dla rozwoju układu kostnego i zębów u małych dzieci.

Ludzki organizm potrafi samodzielnie wytworzyć nawet 90% potrzebnej witaminy D, jednak tylko wtedy, gdy przebywamy dużo na dworze, a skóra pochłania promienie słoneczne. W naszej szerokości geograficznej trzeba ją jednak uzupełniać, a najlepiej to robić naturalnie, odpowiednio się odżywiając. Prawidłowy poziom witaminy D jest konieczny dla zdrowia seniorów.

Czy witamina D poprawia stan skóry?

Jest wiele dowodów na to, że poziom witaminy D odpowiada za ładny wygląd naszej skóry. Bakteriobójcze właściwości witaminy D leczą skórę osób z łuszczycą i różnymi odmianami trądziku.

Ile potrzebujemy dziennie witaminy D?

Przesada w każdą stronę jest niebezpieczna. Deficyt witaminy D może doprowadzić do rozwoju depresji, cukrzycy, anemii i alergii. Jednak jej nadmiar też nie jest wskazany, gdyż powoduje zaparcia, brak apetytu, wymioty, nadpobudliwość i rozdrażnienie. W skrajnych przypadkach może pojawić się nadciśnienie i kłopoty z nerkami. Wystarczająca dzienna dawka to około 10 mikrogramów witaminy D. To jest wielkość, która wystarcza większości z nas do zachowania dobrego zdrowia.

Witamina D – czy można przedawkować?

Osoby dorosłe, kobiety w ciąży i mamy karmiące, a także młodzież w wieku 11 – 17 lat nigdy nie powinny przekroczyć dziennej dawki 100 mikrogramów, tj. 4000 IU, gdyż jest to już ilość szkodliwa dla organizmu. Dla dzieci w wieku 1 – 10 lat ta graniczna dawka wynosi 50 mikrogramów, natomiast niemowlęta do pierwszego roku życia nie mogą otrzymać dziennie większej dawki niż 25 mikrogramów (1000 IU). 

Witamina D występuje w dwóch formach: D2, która jest produkowana przez rośliny oraz D3, którą wytwarza nasza skóra pod wpływem promieni słonecznych. Znajdziemy ją również w produktach zwierzęcych. 

Nie wszyscy wiemy, że witamina D3 jest ważniejsza dla organizmu niż witamina D2. Aby utrzymać optymalny poziom D3 należy czasami jeść produkty zwierzęce. Słońce u nas zbyt krótko świeci, by zapewnić ją przez cały rok na właściwym poziomie. I stąd wynikają niektóre problemy zdrowotne wegetarian, a jeszcze częściej wegan. 

Witamina D – gdzie jej znajdziesz najwięcej? 

  • czerwone mięso
  • ryby (aby nie smażone!): sardynki, łosoś, tuńczyk, dorsz, flądra oraz makrela
  • śledzie
  • jajka (żółtko)
  • masło
  • wątróbka
  • sery dojrzewające
  • drób (kaczka, indyk)

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment