Zapalenie pęcherza moczowego – skuteczne leczenie domowymi sposobami

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęściej występujących infekcji, jeśli chodzi o drogi moczowe. Stan zapalny rozwija się w momencie, kiedy chorobotwórcza bakteria wniknie do przewodu moczowego. Najczęściej jest to bakteria Escherichia coli. Jej droga prowadzi przez cewkę moczową, która służy do wydalania moczu. W chwili, kiedy bakteria dostanie się do pęcherza zaczyna atakować jego wnętrze i szybko się tam rozmnażać. Rezultatem tego procesu jest wyraźnie pojawiający się dyskomfort, który odczuwany jest jako silne parcie na pęcherz. Często towarzyszy mu pieczenia, ból przy oddawaniu moczu i bolesne skurcze.   

Domowe sposoby radzenia sobie w przypadku zapalenia pęcherza moczowego znane są od wieków i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj nastąpił prawdziwy renesans tych metod, gdyż coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze konieczny jest antybiotyk, który sieje katastrofalne spustoszenia w organizmie. Naturalne sposoby są bardzo skuteczne, sprawdzone i polecane. Hamują rozprzestrzenianie się bakterii nie tylko w pęcherzu, ale także przedostawanie się ich do nerek i krwi. 

Zapalenie pęcherza moczowego – domowe sposoby leczenia

Pij jak najwięcej wody

Jak to się dzieje, że woda może pomóc leczyć zapalenie pęcherza? Otóż mocz to produkt powstały z przefiltrowania krwi przez nerki. Woda rozrzedza go i przyspiesza usunięcie bakterii z przewodu moczowego, a samo oddawanie moczu staje się mniej bolesne. Mocno skoncentrowany mocz, taki o ciemniejszym zabarwieniu wywołuje bolesność pęcherza i dróg moczowych. W tej sytuacji należy pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie. Ponadto trzeba wykluczyć napoje gazowane oraz ograniczyć picie kawy i herbaty. Kofeina dodatkowo podrażnia chory pęcherz.  

Często oddawaj mocz

Częstsze niż zwykle oddawanie moczu jest bardzo pomocne, gdy mamy zapalenie pęcherza moczowego. Nadmierne trzymanie moczu daje bakteriom dodatkowy czas na rozmnażanie się w pęcherzu i wyrządzanie organizmowi dalszych szkód.     

Stosuj ciepłe okłady

Stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze i dolny odcinek pleców łagodzi ból spowodowany zapaleniem pęcherza. Taki ciepły okład można prosto wykonać używając rozgrzanego niewielkiego ręcznika. Ciepłe okłady okazują się jeszcze bardziej skuteczne, gdy połączone są z piciem naparów z owoców i ziół minimalizujących zapalenie pęcherza.        

Zapalenie pęcherza moczowego – lecznicze preparaty ziołowe

Wykorzystaj żurawinę

Absolutny numer jeden w stanach zapalnych dróg moczowych. Żurawina wypłukuje bakterię z pęcherza moczowego. Szczególnie sprawdza się jako naturalne lekarstwo dla kobiet, które mają skłonności do częstych infekcji. Żurawina działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Najwięcej wartości ma świeża żurawina, która jest dostępna od października aż do stycznia. Żurawina nie jest wskazana osobom, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, zawierające warfarynę.

Wywar z żurawiny: zalej w małym garnku 2 łyżki żurawiny 2 szklankami wody i doprowadź do wrzenia. Po 5 minutach gotowania odstaw do wystygnięcia. Pij taki ciepły wywar 3 razy dziennie, aż do ustąpienia stanu zapalnego pęcherza.       

Jedz mikstury z czosnku  

Czosnek to jedno z najlepszych naturalnych lekarstw na bardzo wiele chorób. Ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze i doskonale sobie radzi z bakteriami wywołującymi zapalenie pęcherza. Spożywając 2 – 3 ząbki czosnku dziennie skutecznie można ograniczyć rozmnażanie się bakterii i złagodzić zapalenie pęcherza. Wystarczy przygotować miksturę z rozdrobnionego czosnku połączonego z 1 łyżeczką miodu. Spożywać codziennie, aż do ustąpienia objawów choroby.   

Wykorzystaj skrzyp polny

Znany jest ze swej przydatności w leczeniu zapalenia pęcherza oraz kamicy nerkowej. Zawiera duże ilości leczniczej krzemionki, która w połączeniu z witaminą C leczy błonę śluzową pęcherza i wypłukuje z niego szkodliwe bakterie. Natomiast flawonoidy zawarte w skrzypie polnym działają silnie przeciwzapalnie.

Wykonanie naparu: 2 łyżeczki suszu skrzypu polnego zalej w szklance wrzątkiem. Odstaw na 10 minut do naciągnięcia. Pij tak przygotowany napar 2-3 razy dziennie.     

Użyj owoców jałowca

Wywar z suszonych owoców jałowca wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, a jego moczopędne działanie wydatnie przyczynia się do oczyszczenia dróg moczowych z bakterii.  

Wykonanie wywaru: 1 łyżkę owoców jałowca lekko rozkruszyć i wrzucić do garnka z 0,5 l wody. Gotować przez 10 minut. Gorący wywar pić kilkakrotnie małymi porcjami w ciągu dnia.    

Wykorzystaj dobrodziejstwo mącznicy lekarskiej

Zioło, które zwalcza zapalenie pęcherza i dolegliwości nerek. Duża zawartość izokwercytyny skutecznie usuwa stan zapalny dróg moczowych. Działa zarówno przeciwzapalnie, jak i silnie moczopędnie, co przyspiesza wypłukiwanie bakterii z chorego pęcherza. Początkowo mocz przybiera barwę oliwkową, jednak w miarę leczenia staje się coraz jaśniejszy. Po tym można poznać, że zapalenie pęcherza ustępuje.

Przygotowanie wywaru: zalać 1 – 1,5 łyżki suszu z liści mącznicy pół litrem wody, doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez 5 – 7 minut. Pić ciepły wywar w równo podzielonych porcjach 3 razy dziennie.    

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment