Oryginalne właściwości liści orzecha – oto jak je wykorzystać dla zdrowia. Prosty przepis

Liście orzecha można wykorzystać do stworzenia preparatów o zupełnie unikalnych właściwościach. Dzięki wyjątkowym składnikom zawartym w liściach wspomożemy leczenie wiele poważnych chorób.    

Liście orzecha można użyć do przygotowania preparatów pomocnych przy uderzeniach gorąca. Napar z tych liści dobrze leczy przeziębienia oraz suchy i mokry kaszel. Sprawdzi się również jako lekarstwo na zapalenie zatok. 

Liście orzecha mają tak samo mnóstwo wartości, jak i same owoce. Powszechnie wiadomo, że spożywanie orzechów odżywia nasz organizm. Poprawia pamięć i dzięki dużej zawartości błonnika niweluje problemy trawienne objawiające się zaparciami. 

Chociaż orzechy są powszechnie przez nas spożywane, to jednak mamy mało świadomości, jak wiele można zrobić z liści orzecha. Warto dowiedzieć się, jakie znaczenie zdrowotne mogą one mieć dla naszego organizmu. 

Liście orzecha – jakie mają właściwości?

Liście orzecha działają przede wszystkim antybakteryjnie, ściągająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie oraz przeciwgrzybiczo. Skutecznie też przyśpieszają gojenie się ran. Wyciągi i napary z nich sporządzone i przyjmowane doustnie mają zbawienny wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Liście orzecha – jak je zbierać? 

Liście orzecha włoskiego najlepiej zerwać z drzewa w drugiej połowie maja. Można również zebrać je w czerwcu i też będą doskonałe do leczniczego przeznaczenia.
Zrywając liście, które chcemy wykorzystać w celach leczniczych, należy zwrócić baczną uwagę na to, by były mięsiste i dobrze rozwinięte, jak również na to, by nie posiadały żadnych śladów choroby. Następnie trzeba liście wysuszyć, jednak po ususzeniu powinny nadal pozostawać zielone. Te ze zmienioną barwą na brązową należy odrzucić. 
Z liści orzecha można sporządzić wiele preparatów, a następnie wykorzystać w celach leczniczych i wzmacniających odporność organizmu. Jednym z takich preparatów jest napar. 

Napar z liści orzecha

Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, gdyż wystarczy wziąć 1-2 łyżki wysuszonych i drobno pokruszonych liści i zalać je w kubku wrzątkiem. Następnie odczekać, aż napar przestygnie i wypić na godzinę przed posiłkiem. Jego wyjątkowe działanie sprawdza się, gdy chcemy zahamować biegunkę, Warto także wypić taki napar co jakiś czas zapobiegawczo i by znormalizować florę bakteryjną układu pokarmowego, bowiem wiemy, że czyste jelita to zdrowie całego organizmu.

Nalewka z zielonych orzechów – przepis

W celach zdrowotnych warto wykorzystać młode i jeszcze zielone owoce orzecha. Przed przystąpieniem do pracy załóż jednorazowe rękawiczki, by nie pobrudzić sobie rąk. Następnie weź 10 – 15 zielonych orzechów, ale takich miękkich, żeby dały się łatwo przekroić, i dobrze je wymyj pod bieżącą ciepłą wodą. Pokrój je na ćwiartki, a później włóż do słoika. Następnie wsyp 0,5 szklanki cukru, a na koniec zalej ćwiartką wódki lub spirytusu. Odstaw przygotowany preparat na 3 – 4 tygodnie w chłodne i suche miejsce. Po upływie tego czasu przecedź nalewkę przez gęste sitko z gazą i przelej do butelek. Tak sporządzoną nalewkę spożywaj codziennie w ilości 20 g – 30 g. Pomoże zwalczyć dolegliwości żołądkowe, zaburzenia jelitowe oraz posłuży oczyszczeniu organizmu.  

Kąpiel w liściach orzecha

Kolejnym sposobem wykorzystania liści orzecha w celach zdrowotnych jest kąpiel w nich. Przyniesie ona ulgę chorym stawom i usunie kłopoty ze skórą. Aby przygotować taką kąpiel należy wziąć garść suszonych liści orzecha, zalać je w garnku 2 litrami wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 20 minut, a następnie użyć do kąpieli dolewając odpowiednio dużo zimnej wody, by kąpiel nie była zbyt gorąca.      

Inni użytkownicy przeczytali również:

Zakwas z buraków – najlepsze co możesz dać swojemu organizmowi

Łupiny cebuli to najlepsze źródło leczniczej kwercetyny

Przydatny był post? Podziel się wiedzą – udostępnij!

Comments

comments

Add Comment