Właściwości lipy. Napary i kąpiele

Właściwości zdrowotne lipy są niespotykanie różnorodne i wszechstronne. Surowcem  zielarskim są wonne kwiaty, które zbiera się w pogodne dni w końcówce czerwca i w lipcu. Następnie kwiaty trzeba wysuszyć w naturalny sposób, w miejscu zacienionym i przewiewnym.

Lecznicze składniki lipy

Kwiaty lipy zawierają flawonoidy, a dokładnie wspaniałą kwercetynę, kemferol, akacetynę, olejki eteryczne i dużo związków śluzowych. Szczególnie cenny jest tilirozyd, który odpowiada za działanie przeciwzapalne lipy. Duże znaczenie lecznicze ma również śluz, który pełni funkcje detoksykacyjne i pomaga usuwać toksyny z organizmu.

Właściwości zdrowotne lipy

Właściwości napotne 
Kwiat lipy stosujemy w pierwszej kolejności jako środek napotny przy gorączce. Za te właściwości  odpowiadają flawonoidy, które pobudzają gruczoły potowe i polepszają parowanie i oddychanie przez skórę. To one również zwiększają wydzielanie potu. Działanie napotne uzyskamy nie tylko pijąc napar z lipy, ale podobny efekt uzyskamy, gdy użyjemy go do kąpieli.  

Właściwości żółciopędne i przeciwskurczowe lipy
Działanie żółciopędne lipy związane jest z jej właściwościami przeciwskurczowymi, a nie z bezpośrednim działaniem na wątrobę. Napar lipowy zmniejsza napięcie mięśni i wzmaga wydzielanie soków żołądkowych. Zwiększa także przepływ żółci do dwunastnicy, co bardzo ułatwia trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Właściwości moczopędne 
Napary z lipy zawierają olejki eteryczne, w tym ważne terpeny, które działają drażniąco na kanaliki nerkowe i w ten sposób wzmagają wydzielanie moczu.

Właściwości uspokajające 
Kwiaty lipy to prawdziwe panaceum na wyczerpanie nerwowe. Napary z nich pomagają przy nadmiernej pobudliwości nerwowej, gdyż zmniejszają stany napięcia zarówno u osób starszych, jak i młodzieży oraz dzieci. Za uspokajającą właściwość lipy odpowiadają olejki eteryczne, a szczególnie ich składnik o nazwie farnezol.

Wskazane napary z lipy 
Najlepsze napary powstają z kwiatów lipy. Pomagają przy przeziębieniach połączonych z gorączką, przy bólach gardła i krtani oraz zapaleniu oskrzeli. Przy tych dolegliwościach najlepiej pomagają napary gorące. Natomiast przy nadmiernym napięciu i nadpobudliwości, wyczerpaniu umysłowym i gdy mamy trudności z zasypianiem sprawdzają się napary ciepłe oraz kąpiele z użyciem naparu z lipy, lawendy, wrzosu i tataraku. Taka kąpiel niezwykle relaksuje, uspokaja i ułatwia zasypianie. Ponadto taka kąpiel z domieszką naparu z lipy działa pielęgnacyjnie na skórę, regeneruje ją, uelastycznia i ułatwia skórze oddychanie.  
Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment