Kora wierzby leczy reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) znamy również pod nazwą gościec. Jest to choroba tkanki łącznej, która czasami wywołuje objawy także w innych narządach. Powikłaniami RZS jest wysiękowe zapalenie opłucnej, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie spojówek i rogówki, niedokrwistość z niedoboru żelaza, rumień dłoniowy, niewydolność nerek i guzki w narządach wewnętrznych.

Gościec, czyli RZS, występuje trzy razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn, a pierwsze oznaki pojawiają się już pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Choroba powoduje niszczenie chrząstki, torebki stawowej, więzadeł oraz widoczne pogrubienie i pofałdowanie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów – które miejsca atakuje?

Miejsca, które atakuje RZS to głównie stawy rąk, nadgarstków, łokci i stóp. Wywołuje w nich bolesność przy dotyku, obrzęk i sztywność. Dosyć wcześnie można rozpoznać chorobę poprzez badanie krwi w kierunku zawartości czynnika reumatoidalnego RF.  

Kora wierzby – jak działa na reumatoidalne zapalenie stawów?

Już w I wieku po narodzinach Chrystusa grecki lekarz i farmakolog Dioskurides wykorzystywał korę wierzby w stanach zapalnych stawów. Tym cennym surowcem leczniczym jest wiosenna kora, którą zbiera się przed pojawieniem się liści. Znajduje się w niej aż 11% związków salicylowych, które zmniejszają stany zapalne w stawach zaatakowanych chorobą.

Salicyna zawarta w korze wierzby jest naturalnym lekiem, który dobrze wchłania się do naczyń krwionośnych. Działa silnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Niezwykle ważne jest, że nie niszczy śluzówki przewodu pokarmowego.

Kora wierzby zawiera także garbniki i flawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne i likwidują groźne wolne rodniki.   

Wywar z kory wierzby na reumatoidalne zapalenie stawów

Przygotowanie
Wsyp 1 łyżkę suszu z kory wierzby do rondla i zalej szklanką gorącej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 5 – 6 minut na małym ogniu pod przykryciem. Następnie odstaw garnek na bok i odczekaj 15 minut, a potem odcedź wywar. 

Jak spożywać wywar z kory wierzby?

Wywar z kory wierzby ma silną moc przeciwzapalną. Po krótkim czasie regularnego spożywania ból w stawach ustępuje i dochodzi do remisji choroby. Wypijaj 1 szklankę wywaru dziennie. Podziel ją na trzy równe porcje. Pij przed posiłkiem po 1/3 wywaru rano, w południe i wieczorem. Przydatny był post? Podziel się!   

Comments

comments

Add Comment