Bardzo dobry sposób na obniżenie ciśnienia tętniczego


Liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jest zatrważająca. Chorobę tę leczy już prawie 30 % społeczeństwa, a osób, które jeszcze nie zdiagnozowały podwyższonego ciśnienia krwi może być nawet 50%. Nadzieję przynosi rewelacyjna dieta na obniżenie ciśnienia tętniczego. Nosi nazwę DASH i została ułożona przez najlepszych dietetyków.

Dieta na obniżenie cisnienia tętniczego „DASH” została opracowana w USA. Jej najważniejszym zadaniem jest dietetyczne podejście do obniżenia ciśnienia. Najlepsi dietetycy zajęli się ogromnym problemem, z jakim zmaga się prawie połowa ludzi na świecie.

Także w Polsce ten problem jest ogromny, a chorych z nadciśnieniem stale przybywa. Dieta DASH nie jest dietą wysoko restrykcyjną. Jasno mówi, że można obniżyć ciśnienie spożywając produkty zawierające mało tłuszczów, głównie tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

Ważnym składnikiem jest spożywanie owoców i warzyw oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych. Dieta na obniżenie ciśnienia tętniczego DASH obejmuje produkty pełnoziarniste, drób, ryby, orzechy, natomiast niewielkie ilości tłuszczów, czerwonego mięsa, słodyczy i słodzonych napojów. Jest bardzo bogata w potas, wapń, magnez, białka i błonnik oraz witaminy. Ciśnienie obniża się również stosując produkty o niskiej zawartości soli i sodu. 

Zapisuj to, co jesz, ile, czego i kiedy. Zapisuj przez kilka kolejnych dni wszystkie kaloryczne przekąski spożywane przed telewizorem. To sprawi, że będziesz wiedzieć, co w Twojej diecie powinno ulec szybkiej zmianie.

Naukowcy, którzy opracowali dietę DASH, po 8 tygodniach stosowania jej u pacjentów z nadciśnieniem  zanotowali u nich znaczny spadek nadciśnienia tętniczego. Efekt diety DASH był taki, jakby  pacjenci stale przyjmowali farmaceutyki obniżające nadciśnienie. Innym wynikiem diety było zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu, a obniżenie złego.

Dieta na obniżenie ciśnienia tętniczego „DASH” jest także dla cukrzyków.

Kolejne badania potwierdziły, że u pacjentów chorujących na cukrzycę dieta DASH pomogła ustabilizować poziom insuliny we krwi. I w tym przypadku DASH okazała się bardzo pomocna.

Jeśli chcesz na stałe obniżyć ciśnienie, powinieneś stosować dietę DASH. Unikniesz także innych niebezpiecznych chorób związanych z nadciśnieniem: niewydolności nerek, pogorszenia wzroku, zawału serca oraz udaru mózgu.    

Znasz kogoś, kto ma problemy z nadciśnieniem tętniczym? Udostępnij! 

Comments

comments

Add Comment