Truskawki leczą stan zapalny jelit

Truskawki leczą stan zapalny jelit, co potwierdzają najnowsze badania nad tą chorobą. Zapalenie jelit współwystępuje z innymi chorobami układu pokarmowego, a mianowicie z wrzodami żołądka i zapaleniem jelita grubego. Ciągle nie jest znana dokładna przyczyna zapalenia jelit, a tym bardziej brak jest skutecznego lekarstwa. Nadzieja dla chorych pojawiła się wraz z najnowszymi doniesieniami, które potwierdzają lecznicze działanie truskawek na stan zapalny jelit.  

Początkowe objawy stanu zapalnego jelit  

  • Pobolewanie w brzuchu
  • Utrata apetytu
  • Spadek wagi ciała
  • Zmiana konsystencji stolca
  • Zmiany zapalne w okolicach odbytu

Stan zapalny jelit – rozwój choroby

W trakcie rozwoju choroby jelit dochodzi do groźnych powikłań. Jednym z nich jest nieszczelność jelit, ale dołączają się także choroby stawów, kłopoty ze skórą, niedomagania wątroby i niebezpieczeństwo raka okrężnicy. Nieraz konieczne jest wycięcie fragmentu lub całego jelita.

Ostatnie badania potwierdzają ważny związek pomiędzy jedzeniem truskawek, a zmniejszeniem stanu zapalnego jelit. 

Jak spożywanie truskawek wpływa na stan zapalny jelit?

Chorobę wywołuje nadmierne wytwarzanie przez organizm cytokin, które są substancjami prozapalnymi dla jelit.

Truskawki w istotnym wymiarze zmniejszają typowe objawy zapalenia jelit, jak chudnięcie i krwiste biegunki. Ponadto hamują powiększanie się śledziony i skracanie się jelita. Niwelują stan zapalny w jelicie i powodują zahamowanie czynnika martwicy nowotworu TNF – alfa.  

Spożywanie truskawek odwraca niekorzystne zmiany w mikroflorze jelitowej poprzez spadek szkodliwych bakterii. Pobudza produkcję kwasów tłuszczowych, które wzmacniają śluzówkę jelit i regenerują komórki.

Truskawki nie tylko zmniejszają stan zapalny jelit, ale chronią przed chorobami serca, odkwaszają organizm i są sprzymierzeńcem w odchudzaniu.

Te smakowite owoce są zasobne w witaminę C, w 100 g zawierają jej aż 60 mg (więcej niż np. pomarańcza, w której jest 50 mg kwasu askorbinowego). Znajdują się w nich także witaminy z grupy B, witamina A i E. Zawierają wiele składników mineralnych, a mianowicie fosfor i krzem, które mają znaczący wpływ na kondycję kości, włosów oraz paznokci. Magnez i mangan w truskawkach zapobiega zmęczeniu, a enzym bromelina ułatwia spalanie tłuszczu. Antocyjany natomiast nie tylko nadają im czerwonej barwy, ale działają silnie przeciwzapalnie na nasze jelita.  

Przydatny był post? Podziel się!    

Comments

comments

Add Comment