Rośliny, które leczą blizny i rozstępy

Blizny i rozstępy pozostają w miejscu, gdzie doszło do zranienia lub nastąpiły jakieś zmiany w strukturze skóry. Nie ma skaleczeń i zmian skórnych, które nie zostawiłyby śladów na skórze kobiet i mężczyzn.

Blizny i rozstępy – jak powstają?

Blizny i rozstępy powstają w miejscu, gdzie rana się goi uszkodzona skóra zostaje zastąpiona nową, zawierającą dużo kolagenu. Taka tkanka jest o wiele mniej elastyczna i jest różowa. Później staje się jaśniejsza, gdyż zawiera mniej naczyń krwionośnych. Nie rosną na niej włosy, brak jest gruczołów potowych oraz łojowych.

Rozróżnia się blizny prawidłowe, czyli mało widoczne, przerostowe – wypukłe, grubsze i twardsze oraz bliznowce, które rozrosły się, są grube i czerwone. Na pomoc mogą przyjść rośliny, które leczą blizny i rozstępy.

Co pomaga w leczeniu blizn i rozstępów?

Najważniejsze w leczeniu blizn jest to, by nie dopuścić do zakażenia rany. Wówczas pozostanie tylko mały i niewiele widoczny ślad. Do przemywania ran i rozstępów dobrze jest używać naparów i olejów ziołowych, które mają działanie odkażające i przyspieszają gojenie. Warto też jeść pokarmy bogate w witaminę A, która regeneruje naskórek oraz w witaminę E, gdyż działa przeciwzapalnie. Ważne jest także dostarczanie organizmowi większej ilości białka, które współtworzy tkankę skórną, a także bogate w cynk działający przeciwzakaźnie.

Uwaga! – blizn nie można opalać, a zimą należy chronić te miejsca przed przemrożeniem.

Rośliny, które leczą blizny i rozstępy

Leczenie blizn i rozstępów to proces trwający długo. Istnieje kilka gatunków roślin, które pomagają w ich gojeniu zmniejszaniu widoczności.

Wyciąg z cebuli – ma działanie bakteriobójcze, rozpuszcza włóknik znajdujący się w białku i w ten sposób zapobiega tworzeniu się skrzepów. Rozluźnia tkankę blizny i uelastycznia skórę. Spłaszcza bliznę i zmniejsza jej zaczerwienienie. Zawarta w cebuli kwercetyna działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację skóry.

Len dostarcza śluzów i oleju, które działają przeciwzapalnie i zmiękczająco. Wywar z nasion lnu przyspiesza gojenie blizn, działa także na rozstępy, trudno gojące się rany i egzemy. Len jest też niezastąpiony w leczeniu wrzodów.  

Żywokost lekarski zawiera allantoinę, która przyspiesza gojenie zmian na skórze, regeneruje tkankę łączną po złamaniach kości, urazach ścięgien, zwichnięciach stawów.

Olej z rokitnika zapobiega powstawaniu zatorów w naczyniach krwionośnych. Zmniejsza stany zapalne i wspomaga gojenie się blizn. Rokitnik leczy także oparzenia, odleżyny i rozstępy.

Mniszek lekarskiświeży sok z mniszka działa regenerująco na bliznę i rozstępy, przyspiesza zanikanie uszkodzeń na skórze i tonuje jej barwę. Przywraca skórze prawidłową fakturę.

Przydatny był post? Podziel się!   

Comments

comments

Add Comment