Herbata z kwiatów lipy – na co pomaga?

Herbata z kwiatostanów lipy to jeden z najpopularniejszych środków stosowanych w wielu schorzeniach. W Polsce występuje około dwadzieścia gatunków lipy. Są to drzewa długowieczne, osiągają średnio 300 – 500 lat.

Kwiatostany lipy – jak zbierać i suszyć?

Kwiatostany lipy zbiera się pod koniec czerwca oraz na początku lipca w czasie pogodnego i suchego dnia. Kwiaty najlepiej suszyć w naturalny sposób, czyli rozsypać je na dużym papierze i umieścić w przewiewnym miejscu w cieniu. Można posłużyć się też suszarnią, jednak temperatura nie powinna być wyższa niż 35 °C.  

Kwiatostany lipy – substancje lecznicze

Kwiaty lipy są niezwykle zasobne w śluzy, olejki eteryczne oraz przeciwnowotworową kwercetynę, natomiast składnikiem, który szczególnie odpowiada za działanie przeciwzapalne lipy jest tilirozyd.     

Herbata z kwiatostanów lipy – na co pomaga?  

Herbata z kwiatów lipy pomaga zmniejszyć kaszel, a jej właściwości napotne leczą przeziębienia i poprawiają oddychanie przez skórę. Z wielką korzyścią dla zdrowia stosowana jest także przy bezsenności, nadciśnieniu i przy częstych migrenach.

Właściwości napotne herbaty z kwiatów lipy

Herbatę lipową stosuje się jako środek napotny w chorobach z podwyższoną temperaturą ciała. Za to działanie odpowiadają flawonoidy, które pobudzają gruczoły potowe i zwiększają wydzielanie potu oraz poprawiają parowanie i oddychanie przez skórę. Napotnie działa również kąpiel z domieszką wywaru z kwiatów lipy.

Działanie uspokajające herbaty z kwiatów lipy

Herbata z kwiatów lipy to wspaniały środek na uspokojenie nerwów. Sprawdza się w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej u dzieci, młodzieży i osób starszych, gdyż olejki eteryczne zawarte w lipowych kwiatach łagodzą napięcie i uspokajają.

Herbata z kwiatów lipy – działanie żółciopędne i przeciwskurczowe  

Żółciopędne działanie herbaty z lipy łączy się działaniem przeciwskurczowym, gdyż zmniejsza napięcie mięśni i pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz przepływ żółci do dwunastnicy. Dodatkowym skutkiem jest polepszone trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pokarmu.     

Herbata z kwiatów lipy – jak stosować?

1 łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, przykryj naczynie i pozostaw na 10 min. do zaparzenia. Wypijaj 1 – 2 szklanki dziennie. Jeśli cierpisz na duże trudności z zasypianiem i nadmierne pobudzenie nerwowe do herbaty tej możesz dosypać dodatkowo łyżeczkę suszu lawendy, wrzosu lub tataraku.

 Przydatny był post? Podziel się!     

Comments

comments

Add Comment