Syropy z majowych kwiatów

Syropy z majowych kwiatów wyróżniają się niezwykłą świeżością i działaniem leczniczym na wiele schorzeń. Należy tylko pamiętać, aby kwiatów nie zbierać z pól znajdujących się przy ruchliwych drogach oraz w pobliżu terenów przemysłowych.

Syrop z majowych kwiatów mniszka lekarskiego

Kwiaty mniszka lekarskiego zbiera się od kwietnia do sierpnia, jednak najintensywniejszy okres kwitnienia przypada na dwa tygodnie w maju. Syrop z tych majowych kwiatów ma działanie przeciwzapalne, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia trawienie, zwiększa wytwarzanie żółci w wątrobie i zapobiega jej zastojom. Mniszek obniża poziom glukozy we krwi na początkowym etapie cukrzycy. Pomaga przy niestrawności, obrzękach, niewydolności nerek, zapaleniu pęcherza i kamicy moczowej. Składniki mniszka lekarskiego mają działanie przeciwnowotworowe, gdyż hamują wzrost komórek raka sutka i prostaty.  

Jak sporządzić syrop z mniszka lekarskiego?

Składniki

  • 1 litr  rozwiniętych kwiatów mniszka
  • 2 cytryny
  • 1 l wody
  • 1 kg cukru

Wykonanie

Zebrane kwiaty rozłóż na papierze, żeby oczyścić je z owadów. Następnie wsyp kwiaty do dużego garnka i zalej wrzątkiem. Gotuj pod przykryciem przez 20 minut na wolnym ogniu. Później odstaw garnek na bok na całą noc. Na następny dzień odcedź wywar, dodaj sok z cytryny i wsyp cukier. Doprowadź ponownie do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez około 2 godziny. Od czasu do czasu zamieszaj w garnku. Zdejmij garnek z ognia wtedy, gdy syrop uzyska gęstość płynnego miodu. Gorący syrop rozlej do słoiczków, zakręć i postaw do góry dnem. Po wystygnięciu schowaj w suche i ciemne miejsce. Tak sporządzony syrop nie zepsuje się przez cały rok.

Syrop z majowych kwiatów kasztanowca

Kwiaty kasztanowca zbieramy w maju i czerwcu w słoneczne i suche dnie. Syrop z nich sporządzony chroni przed obrzękami i stanami zapalnymi w organizmie. Wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Escyna i flawonoidy zawarte w kwiatach kasztanowca zmniejszają lepkość krwi i ułatwiają jej przepływ. Poprawiają ukrwienie skóry i narządów wewnętrznych. Ponadto escyna zwiększa napięcie ścian żył i nie dopuszcza do powstawania żylaków.

Jak sporządzić syrop z kwiatów kasztanowca?

Składniki

  • 35 – 40 baldachów rozwiniętych kwiatów kasztanowca
  • sok z 3 cytryn
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru

Wykonanie

Oddziel kwiaty od łodyżek i zalej wrzątkiem. Odstaw na dobę w chłodne miejsce. Następnie odcedź płyn, dodaj cukier i sok z cytryny. Podgrzewaj aż do wrzenia, ale nie gotuj. Gorący syrop przelej do słoiczków, zakręć i postaw dnem do góry. Po całkowitym wystygnięciu odwróć słoiczki i odstaw na półkę w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Taki syrop nie zepsuje się przez rok.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment