Leczenie kaszlu u małego dziecka 

Leczenie kaszlu u małego dziecka będzie najmniej obciążające organizm, gdy rozpoczniemy od zastosowania naturalnych metod. Podwyższona temperatura u kilkulatka sygnalizuje nam uruchomienie w jego organizmie alarmu i uaktywnienie wszystkich mechanizmów obronnych. 

Zadaniem rodziców i opiekunów jest wspomóc organizm dziecka w pozbyciu się chorobotwórczych bakterii, które nagromadziły się w układzie oddechowym dziecka i wywołały gorączkę. Powinniśmy podać dziecku taki preparat, który szybko zamieni suchy kaszel w tzw. mokry. Taki mokry kaszel ułatwi odkrztuszanie i pozbycie się chorobotwórczych ustrojów z gardła i zaatakowanych oskrzeli. 

Leczenie kaszlu u małego dziecka – co zastosować?

Kaszel u małego dziecka możemy zacząć łagodzić poprzez podanie samodzielnie sporządzonych skutecznych środków ziołowych. Znakomicie w takich przypadkach sprawdza się napar wykonany z łatwo dostępnych ziół. Doskonale łagodzi kaszel napar z majeranku, tymianku, kwiatów bzu oraz rumianku. Skuteczny jest także napar wykonany z anyżku. Jeśli dziecku niezbyt smakuje napar w czystej postaci, można posłodzić łyżeczką miodu lub dolać lubianego przez dziecko soku owocowego.

UWAGA!
Nie należy podawać miodu dziecku poniżej 1 roku życia, gdyż może zawierać śladowe ilości laseczek jadu kiełbasianego (bakterii Clostridium botulinum). W skrajnych przypadkach bakterie te mogą być przyczyną wystąpienia porażenia nerwów i tzw. śmierci łóżeczkowej. Tak małe dziecko ma zbyt słaby układ odpornościowy i mało wykształconą naturalną florę bakteryjną jelit, by mogło sobie poradzić z obecnością tej bakterii.  

Gdy małe dziecko kaszle, warto nawilżać mu śluzówkę gardła i nosa. Dzięki temu nastąpi złagodzenie stanu zapalnego. Sprawdzi się tutaj babka lancetowata i macierzanka, gdyż obydwa zioła wykazują silne działanie przeciwzapalne. Napar z nich rozrzedzi duże ilości wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i ułatwi jej usunięcie.

Gdy dziecko męczy silny kaszel w szybkim czasie dochodzi do silnego podrażnienia gardła i krtani. Utrudnia to oddychanie i powoduje pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia. Na taki męczący kaszel skuteczny jest napar ze zmielonego korzenia lukrecji lub suszu z prawoślazu. 

Znanym i sprawdzonym sposobem na łagodzenie stanu zapalnego górnych dróg oddechowych u małego dziecka jest podawanie do picia ciepłego kompotu z gruszek połączonych z migdałami. Wystarczy pogotować przez kilkanaście minut obydwa składniki i przestudzić. Jest to bardzo smaczny napój i dzieci go uwielbiają, szczególnie jeśli dodamy łyżeczkę miodu. Trzeba pamiętać, że gorączkujące dziecko w czasie choroby wymaga regularnego nawadniania, gdyż mocno się poci i szybko traci wodę z organizmu. Odwodnienie jest niebezpieczne, a dziecko może szybko trafić do szpitala. 

Leczenie kaszlu u małego dziecka za pomocą naturalnych środków jest zbawienne dla organizmu, gdyż nie faszerujemy go chemicznymi lekarstwami. Jednak taka kuracja wymaga bacznej obserwacji dziecka. Jeśli widzimy, że kaszel nie ustępuje lub wręcz się nasila, a maluszek ma utrzymującą się podwyższoną temperaturę należy niezwłocznie udać się po pomoc do lekarską. 

Leczenia kaszlu u małego dziecka – sposób wykonania naparu

Składniki

  • 1 łyżeczka suszu z wybranych ziół (babka lancetowata, macierzanka, prawoślaz, majeranek, rumianek, anyżek, kwiat czarnego bzu, korzeń lukrecji)
  • 1 łyżeczka miodu lub soku owocowego (opcjonalnie)
  •  0,25 ml wrzątku 

Wykonanie

Wsyp łyżeczkę wybranego ziołowego suszu do kubka, a następnie zalej wrzątkiem i przykryj  spodeczkiem. Po 10 minutach napar jest gotowy do picia, więc odcedź przez drobne siteczko i odstaw jeszcze na chwilę do przestygnięcia. Opcjonalnie można dodać do naparu trochę soku owocowego lub łyżeczkę miodu, ale tylko dzieciom powyżej 12. miesiąca życia (patrz: Uwaga powyżej).

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment