Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Wielu posiadaczy ogrodów zastanawia się, jak pozbyć się mrówek? Temat ten odżywa każdego roku wraz z nadejściem wiosny. Mrówki to generalnie pożyteczne owady. Wiele z ich gatunków wywiera pozytywny wpływ na ekosystem ogrodu, ponieważ pomagają w rozkładzie materii organicznej, zwalczają szkodniki i poprawiają strukturę gleby.

Niestety niektóre gatunki mrówek posiadają również tę „ciemną stronę”, gdyż obgryzają korzenie, liście i pędy, co ostatecznie prowadzi do obumierania roślin.   

Jednak używanie szkodliwych dla środowiska chemikaliów, aby pozbyć się ich, nie jest jedynym rozwiązaniem. Istnieje wiele naturalnych sposobów, aby skutecznie odstraszyć i pozbyć się mrówek z ogrodu.

Ocet – naturalny środek na pozbycie się mrówek

Mrówki nie lubią zapachu octu, dlatego można go użyć jako naturalny środek odstraszający. Aby sporządzić odpowiedni preparat, połącz 1 część octu z 1 częścią wody i spryskaj tą mieszanką cały ogród lub konkretne miejsca, w których widzisz mrówki.

Cytryna – skuteczne rozwiązanie w walce z mrówkami

Podobnie jak ocet, mrówki nie lubią zapachu cytryny. Możesz pokroić cytrynę na pół i umieścić ją w miejscach, w których widzisz mrówki. Możesz również spryskać sokiem z cytryny obszary, które mrówki sobie upodobały.  

Boraks i cukier – toksyczne połączenie na mrówki

Boraks i cukier to toksyczna mieszanka dla mrówek. Możesz wymieszać te składniki w równych proporcjach i umieścić je w pobliżu mrówek. Mrówki zjadają cukier, ale boraks zabija je.

Kawa – naturalny środek odstraszający

Kofeina w kawie działa jako środek odstraszający mrówki. Możesz rozsypać fusy z kawy w miejscach, w których widzisz mrówki lub umieścić garnek z kawą w pobliżu ich gniazd.

Olejek eteryczny – naturalny środek na odstraszanie mrówek

Niektóre olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, eukaliptus czy cynamon, odstraszają mrówki. Możesz wymieszać kilka kropli jednego z wymienionych olejków eterycznych z wodą i spryskać nim miejsca w ogrodzie, w których mrówki urządziły sobie siedlisko.

Usuń pożywienie – sposób na mrówki

Mrówki przyciąga jedzenie, dlatego ważne jest, aby uprzątnąć z ogrodu resztki po biesiadowaniu. Należy pamiętać także o tym, by utrzymywać kosze na śmieci szczelnie zamknięte.
Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment