Roślinna arbutyna niweluje przebarwienia skórne. Przepis

Przebarwienia skórne powstają na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia melaniny w skórze. Pigment ten utrzymuje właściwą barwę skóry, ale to nie jedyna jego rola. Pochłania również promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca i neutralizuje rakotwórcze wolne rodniki.     

Czynniki sprzyjające przebarwieniom skórnym

Głównym czynnikiem, który wywołuje przebarwienia jest nadmierne opalanie się. Także niektóre choroby powodują zmiany barwnikowe na skórze, np. choroba nerek, wątroby, cukrzyca i problemy z tarczycą.

Najczęściej zmiany pigmentu ujawniają się w postaci piegów, symetrycznych plam na policzkach i czole, plam starczych i przebarwień po stanach zapalnych skóry.    

Surowce roślinne na przebarwienia skórne  

Świat roślin jest wprost niewyczerpanym źródłem surowców służących do usuwania przebarwień na skórze. By pozbyć się tego kosmetycznego defektu możemy stosować okłady z plasterków ogórka, maseczki z utartego chrzanu, odwar z pietruszki i majeranku.       

Najsilniejszym czynnikiem roślin, który rozjaśnia plamy na skórze, jest arbutyna. Jej bogatym źródłem są na przykład młode liście gruszy oraz zebrane jesienią liście bergernii grubolistnej. Arbutyna to silny antyoksydant i stanowi naturalny filtr ochronny.

Wybielające właściwości ma także ekstrakt z kwiatów bzu, nagietka i ziela świetlika. Niezastąpiony w usuwaniu przebarwień skórnych jest aloes. Aloesyna i arbutyna w nim zawarte hamują syntezę melaniny i zwiększają efekt wybielający skórę. Szczególnie cennym surowcem kosmetycznym jest wybielające ziele majeranku, liść miłorzębu, ziele krwawnika, liście mięty, kora brzozy oraz liście i korzeń piwonii drzewiastej. Wszystkie te rośliny zawierają wysoko ceniony składnik wybielający, jakim jest arbutyna.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy w domowych warunkach?

W domowym zaciszu do przyrządzenia wybielającego preparatu możemy wykorzystać każdą wcześniej wymienioną roślinę. My podajemy przepis na tonik z użyciem soku z chrzanu. Sok pozyskany z korzenia tej wyjątkowej rośliny działa odkażająco, regenerująco i silnie wybielająco. Nie tylko rozjaśni plamy na skórze, ale także ograniczy jej przetłuszczanie się i wyleczy trądzik. Poza tym zmniejszy symptomy starzenia się skóry, gdyż zmniejsza głębokość zmarszczek.      

Tonik z chrzanu na przebarwienia skórne

Składniki

  • 1 średni korzeń chrzanu
  • 1 szklanka mleka

Przygotowanie

Wymyty chrzan zetrzyj na drobnych oczkach tarki (można posłużyć się sokowirówką). Odciśnij sok do małego garnka, wlej mleko i wolno podgrzewaj aż do zagotowania. Zdejmij garnek z ognia i odstaw preparat do przestygnięcia. W letnim roztworze namaczaj płatek kosmetyczny i przecieraj nim umytą twarz. Powtórz czynność kilkakrotnie. Zwróć szczególną uwagę na miejsca z ciemnymi plamami. Umyj twarz letnią wodą. Preparat przechowuj w lodówce.

Wykonuj ten zabieg regularnie rano i wieczorem. Jego potencjał jest ogromny i wykorzystaj go w pełni.

UWAGA: używanie naturalnych kosmetyków czasami powoduje uczulenia, a wtedy należy od razu zaprzestać stosowania.       

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment