Mięta – przepis na gęsty syrop do herbaty i napojów

Mięta używana jest chętnie zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. W pierwszym przypadku ze względu na swój specyficzny aromat, natomiast w drugim w celu zapobiegania i leczenia wielu schorzeń.

Mięta jest rośliną dobrze przebadaną i cenioną ze względu na swe zdrowotne oddziaływanie na wiele obszarów naszego organizmu. Surowcem zielarskim są liście.

Liście mięty działają tak, że zwiększa się wydzielanie soku żołądkowego, działają usprawniająco na jelita i  i pobudza wytwarzanie żółci w wątrobie. Syrop i napoje zrobione z mięty działają wiatropędnie. Są niezastąpione przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i zakłóceniach pracy dróg żółciowych. Herbata z syropem miętowym działa przeciwbakteryjnie i potrafi uspokoić nerwy. Poza tym zawiera ważne dla zdrowia żelazo, magnez, cynk, selen i wapń.  

Mięta – przepis na gęsty syrop

Gęsty syrop z mięty można wykonać na wiele sposobów. Poniższy przepis został starannie opracowany, aby jego leczniczy wpływ na organizm był najbardziej efektywny.  

Składniki

  • 25 – 30 gałązek świeżej mięty
  • sok z jednej cytryny
  • 2 l wody
  • 1,5 kg cukru (lub 40 dkg stewi)

Wykonanie

Miętę wypłucz pod bieżącą letnią wodą. W garnku zagotuj wodę. Odstaw z ognia i wsyp cukier (lub stewię). Wymieszaj dokładnie zawartość, aż wybrany środek słodzący całkowicie się rozpuści. Następnie do garnka wrzuć gałązki mięty i wlej sok z cytryny. Zamieszaj ponownie, przykryj garnek i pozostaw na 24 godziny.

Po upływie 25 godzin zawartość garnka doprowadź do wrzenia, a następnie od razu odstaw z ognia. Odcedź syrop przez sitko i porozlewaj do wyparzonych butelek. Zakręć szczelnie i zapasteryzuj przez 8 – 10 minut. Odstaw butelki z syropem w suche i ciemne miejsce.

Użycie

2 łyżeczki tego gęstego syropu dodawaj do herbaty natychmiast, kiedy tylko odczujesz problemy z trawieniem, wątrobą lub jelitami. Natomiast profilaktycznie dodawaj codziennie 1 – 2 łyżeczki syropu do szklanki ciepłej wody wypijanej zaraz po wstaniu z łóżka. Dla wzmocnienia działania na układ trawienny warto dodać 1 łyżeczkę dobrego miodu.

Przydatny był post? Podziel się!  

Comments

comments

Add Comment