Kot zapobiega dolegliwościom górnych dróg oddechowych i alergii u dzieci. Znakomicie poprawia nastrój i podnosi naszą własną ocenę. Liczni naukowcy twierdzą, że kot równa się zdrowie właściciela.
Badacze z Uniwersytetu w Minnesocie zajmujący się chorobami naczyniowymi, między innymi tętniakami, niedokrwieniem, zakrzepami, chorobami naczyniowymi mózgu, udowodnili w swych badaniach, że posiadacze kotów mają mniejsze skłonności do zawałów.
Przez 10 lat obserwowali ok. 4,5 tys. osób, spośród których ponad połowa była właścicielami tych niezwykłych zwierząt. Okazało się, że u miłośników kotów zagrożenie chorobą serca jest o kilkadziesiąt procent niższe niż u ludzi, którzy nie posiadają żadnego zwierzęcia futerkowego. Kolejne badania pokazały, że właściciele kotów są znacznie mniej narażeni na śmierć wskutek chorób sercowo-naczyniowych, w tym udarów.
11 naukowych dowodów na to, że kot pomaga nam w życiu:
1. Kot chroni nas przed chorobami serca– u miłośników kotów ryzyko ataku serca jest o 30 proc. niższe niż u ludzi, którzy nie posiadają żadnego zwierzęcia futerkowego.
2. Kot uczy nas drzemki – badania pokazują, że warto naśladować styl odpoczynku kotów w ciągu dnia. 20-minutowa drzemka znacznie poprawia spostrzegawczość, nastrój, kreatywność i pamięć.
3. Kot się nie poddaje – kot poluje na muchy i wiele razy przegrywa. Mimo że doświadcza porażek, to i tak po upadku wstaje i ponownie próbuje złapać fruwającą zdobycz. Kot jest niesłychanie uparty i wie, że każdy błąd przybliża go tylko do osiągnięcia celu.
4. Mruczenie kota rozładowuje stres –mruczenie jest zbawienne dla właściciela kota.Wpływa na poziom ciśnienia krwi. Koty potrafią modulować częstotliwość dźwięków.
5. Kot jest uosobieniem spokoju –chociaż koty mają znacznie mniej okazji do stresu niż ludzie, to i tak ich zdolności do opanowania i relaksu mogłyby zafascynować niejednego psychoterapeutę. Ze swych ulubionych miejsc w domu obserwują na chłodno jak toczy się świat. Są wzorcowymi nauczycielami medytacji. Jeśli chcesz się wyciszyć – weź do domu kota.
6. Koty wywołują w nas śmiech –nie sposób nie uśmiechnąć się obserwując próby i porażki kota – jak gania za zdobyczą, jak podchodzi do nieznanego, jak przymierza się do jedzenia, jak radzi sobie z różnymi przeszkodami, jak walczy ze sznurem od odkurzacza. Uśmiechamy się, a śmiech to przecież zdrowie. Wystarczy 20 minut oglądania śmiesznych filmów z kotami, by znacznie spadł poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, i poprawiła się pamięć krótkotrwała u osób starszych. Ponadto śmiech wspomaga pracę serca i układu odpornościowego.
7. Koty uczą, jak ważna jest umiejętność podejmowania doniosłych decyzji –w przeciwieństwie do psów, koty rozważniej dobierają zabawę. Poświęcają więcej czasu na obserwację, myślenie i analizę, czy cel zasługuje na uwagę.Koty są rozważne i myślące strategicznie – to cechy, które zapewne chcielibyśmy posiadać.
8. Koty pomagają osobom z trudnościami w komunikacji –dzieci i dorośli, którzy cierpią na autyzm, mogą barierę przezwyciężyć w kontakcie ze zwierzętami, z którymi chorzy czują głębszą więź. Ma to związek ze wzrostem poziomu oksytocyny (hormonu szczęścia), która wydziela się podczas głaskania futra.Dlatego warto kupić lub adoptować kota dla swojego dziecka.
9. Koty pomagają w walce z depresją – obecność mruczącego kota na kolanach jest niezastąpionym lekarstwem na depresję. Kot odwraca naszą uwagę od problemów, dotrzymuje towarzystwa, okazuje uczucia bez względu na stan psychiczny właściciela i pokazuje, że jest on niezastąpiony. Co więcej, spokój kotów udziela się także choremu na depresję właścicielowi.
10. Koty uczą nas, jak rozładować napięcie –każdy właściciel kota zaobserwował, tzw. głupawkę zwierzęcia, kiedy zrywa się nagle z kanapy, biega nastroszony od okna do drzwi i powarkuje. Takie wyrzucenie emocji jest niezbędne, by zachować psychiczną równowagę.Wybuchy złości u kotów pomagają oczyścić organizm z toksyn, a tym samym zapobiec chorobom serca i nowotworom. Wskazówka dla nas?
11. Koty darzą nas bezwarunkową miłością – eksperci z Centrum Kontroli Chorób i Profilaktyki przyznają, że największą zaletą obecności kota jest przezwyciężenie w nas uczucia samotności. Badania naukowców z Uniwersytetu w Miami i w Saint Louis dowodzą, że kot potrafi w takim samym stopniu wypełnić pustkę i spełnić potrzeby społeczne jak inny człowiek.