Witamina K2 zapobiega wapnieniu żył

Witamina K2 zapobiega wapnieniu żył, gdyż hamuje odkładanie się soli wapnia w naczyniach krwionośnych. Natomiast jej niedobór to główna przyczyna powstawania blaszek miażdżycowych.

Witaminę K2 uważano wcześniej za główny składnik niezbędny do prawidłowego krzepnięcia krwi. Dzisiaj już wiadomo, że odgrywa także  niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych. Żeby prawidłowo spełniała swoją funkcję osoba dorosła powinna ją przyjmować dziennie w ilości 55 – 65 mikrogramów. 

Witamina K2 – gdzie ją znajdziemy?

Głównym źródłem naturalnej witaminy K2 są oleje roślinne (rzepakowy i oliwa z oliwek). Ponadto występuje w owocach i zielonych warzywach. Jest jej także sporo w zbożach, żółtkach jaj, gęsiej wątróbce i mięsie kur, które mają dostęp do trawy. Poza tym bogato dostarczają jej produkty fermentowane, takie jak: zsiadłe mleko, zakwas z buraków oraz kiszone ogórki, pomidory, kapusta i kiszona cytryna.

Niedobór witaminy K2 – jakie choroby powoduje?

Znaczenie witaminy K2 dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu jest ogromne. Badania potwierdziły, że jej niedobór niszczy naczynia krwionośne i powoduje rozwój groźnej osteoporozy, miażdżycy, chorób nowotworowych oraz choroby Alzheimera.

Wchłanianie witaminy K2 odbywa się w jelicie cienkim skąd przechodzi do krążenia limfatycznego, a następnie trafia do krwi. Głównym jej magazynem w organizmie człowieka jest wątroba, trzustka, nerki, serce oraz mózg.

Witamina K2 zapobiega wapnieniu żył

Na całym świecie choroby układu krwionośnego są głównym powodem śmierci. Przyczyna ich powstawania jest wieloraka, natomiast sama choroba jest trudna do całkowitego wyleczenia, dlatego tak ważne jest zapobieganie wapnieniu żył. Badania wykonane tomografem pokazały, że ponad 90% blaszek miażdżycowych jest zwapnione. Proces zatykania się żył trwa stopniowo całymi latami i powoduje niebezpieczne zwężanie się naczyń wieńcowych, czego często skutkiem w końcowym stadium jest zawał serca.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowy poziom witaminy K2 w organizmie. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo silnym „wyłapywaczem” wapnia z naczyń krwionośnych i usuwa go z tętnic. Ponadto odgrywa kluczową rolę w wiązaniu jonów wapnia i fosforu, co zapobiega odkładaniu się tych minerałów w ściankach naczyń, a w rezultacie chroni przed pęknięciem tętnicy. 

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment