Akrylamid zawarty w kawie i innych produktach spożywczych jest rakotwórczy.

Akrylamid to bezwonna substancja, która powstaje w czasie obróbki żywności w wysokich temperaturach. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. W kawie proces wydzielania akrylamidu następuje w czasie palenia ziaren.

Akrylamid to szkodliwy dla człowieka związek chemiczny. Według ekspertów spożywanie go zwiększa ryzyko powstawania nowotworów.

Ten związek chemiczny przeznaczony jest głównie do produkcji tworzyw sztucznych, farb i lakierów. Niestety, znajduje się także w produktach spożywczych, które zjadamy na co dzień: paluszkach, chipsach, frytkach, kawie, pieczywie i smażonym mięsie.

Już w 2002 roku szwedzcy naukowcy informowali o szkodliwości akrylamidu, który powstaje w czasie, kiedy coś smażymy, pieczemy lub grillujemy. W wielu badaniach naukowcy potwierdzili, że akrylamid działa na organizm człowieka rakotwórczo.

Największe stężeniu akrylamidu znajduje się w:

  • pieczywie chrupkim
  • różnego rodzaju ciastkach
  • frytkach
  • chipsach ziemniaczanych
  • płatkach śniadaniowych
  • chlebie

Akrylamid do organizmu człowieka przedostaje się głównie przez przewod pokarmowy, ale także przez skórę i układ oddechowy. Najnowsze badania mówią wprost o bezpośredniej zależności pomiędzy stężeniem akrylamidu w organizmie a występowaniem raka piersi u kobiet.

Długotrwałe narażanie organizmu człowieka na działanie akrylamidu powoduje uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Skutkiem jest mrowienie stóp i rąk, osłabienie, drętwienie kończyn, drgawki. W dłuższej perspektywie zaczynają pojawiać się komórki nowotworowe.

Comments

comments

Add Comment