Nadwaga, rak i choroby serca mogą zostać zlikwidowane. Kto by pomyślał że w czasach kiedy panuje tyle chorób cywilizacyjnych, a leki są coraz droższe, tak wspaniałym rozwiązaniem może być zwykła kapusta. Okazuje się, że to warzywo ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a efekt leczniczy jest jeszcze lepszy kiedy kapustę ukisimy. Powstaje wówczas prawdziwy eliksir zdrowia.
Kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii Leuconostoc, Lactobacillus i Pediococcus. Cechuje się trwałością i silnym kwaśnym smakiem, który spowodowany jest obecnością kwasu mlekowego.
Właściwości zdrowotne kapusty:
Antynowotworowa: Liczne badania wykazały że silne przeciwutleniacze zawarte w kapuście są zdolne do niszczenia wolnych rodników przyczyniających się do rozwoju komórek rakowych. Obecne w kapuście liczne związki chemiczne (indole) pomagają w leczeniu raka piersi, jajników, prostaty i macicy.
Wspomaga serce: Wysokie stężenie błonnika w kapuście powoduje, że jest ona również bardzo korzystna dla serca. Zmniejsza ryzyko ataku serca oraz udaru.
Wspomaga odchudzanie: Kapusta jest bardzo niskokaloryczna, gdyż w 100 g produktu znajdziemy zaledwie 20 kalorii. Dzięki kapuście nadwaga nie będzie już Twoim problemem, ponieważ wpływ na proces trawienny silnie wspomaga odchudzanie, a także utrzymanie prawidłowej wagi.
Poprawia odporność. Zawiera duże dawki witaminy C – aż 35 mg na 100 g- a także komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B. Kapusta zawiera także sporo witaminy A, witaminę E, K i rutynę. Jest także bogata w wapń, magnez, potas, żelazo oraz kwas foliowy (najwięcej jest go w zewnętrznych, zielonych liściach)
Leczy wrzody: spożywanie soku z kapusty ma dobroczynne działanie na żołądek, regularnie pity sok z kapusty może uleczyć wrzody.
Jak przygotować kapustę kiszoną:
Skład:
- 1 duża główka kapusty
- 1 cebula
- 4 liście laurowe
- 1 łyżka soli
Przygotowanie:
1.Główkę kapusty drobno pokrój nożem lub zetrzyj na dużej tarce.
2. Włóż pokrojoną kapustę do miski i dodaj jedną łyżkę soli.
3. Odłóż kapustę na 3 godziny aż zmięknie i zmniejszy swoją objętość.
4. Gdy kapusta zmięknie, przełóż ją do szczelnego słoika i mocno ugnieć.
5. Dodawaj do słoika pokrojoną cebulę i 4 listki laurowe.
6. Kapusta jest gotowa do spożycia już po 7 dniach.