Kapusta – silna broń do walki z rakiem, nadwagą i chorobami serca!

Nadwaga, rak i choroby serca mogą zostać zlikwidowane. Kto by pomyślał że w czasach kiedy panuje tyle chorób cywilizacyjnych, a leki są coraz droższe, tak wspaniałym rozwiązaniem może być zwykła kapusta. Okazuje się, że to warzywo ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a efekt leczniczy jest jeszcze lepszy kiedy kapustę ukisimy. Powstaje wówczas prawdziwy eliksir zdrowia. 

Kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji z udziałem szczepów bakterii Leuconostoc, Lactobacillus i Pediococcus. Cechuje się trwałością i silnym kwaśnym smakiem, który spowodowany jest obecnością kwasu mlekowego.

Właściwości zdrowotne kapusty:

Antynowotworowa:  Liczne badania wykazały że silne przeciwutleniacze zawarte w kapuście są zdolne do niszczenia wolnych rodników przyczyniających się do rozwoju komórek rakowych. Obecne w kapuście liczne związki chemiczne (indole) pomagają w leczeniu raka piersi, jajników, prostaty i macicy.

Wspomaga serce: Wysokie stężenie błonnika w kapuście powoduje, że jest ona również bardzo korzystna dla serca.  Zmniejsza ryzyko ataku serca oraz udaru.

Wspomaga odchudzanie: Kapusta jest bardzo niskokaloryczna, gdyż w 100 g produktu znajdziemy zaledwie 20 kalorii. Dzięki kapuście nadwaga nie będzie już Twoim problemem, ponieważ wpływ na proces trawienny silnie wspomaga odchudzanie, a także utrzymanie prawidłowej wagi. 

Poprawia odporność. Zawiera duże dawki witaminy C – aż 35 mg na 100 g- a także komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B. Kapusta zawiera także sporo witaminy A, witaminę E, K i rutynę. Jest także bogata w wapń, magnez, potas, żelazo oraz kwas foliowy (najwięcej jest go w zewnętrznych, zielonych liściach)

 Leczy wrzody: spożywanie soku z kapusty ma dobroczynne działanie na żołądek, regularnie pity sok z kapusty może uleczyć wrzody.

Jak przygotować kapustę kiszoną:

Skład:

  • 1 duża główka kapusty
  • 1 cebula
  • 4 liście laurowe
  • 1 łyżka soli

Przygotowanie:

1.Główkę kapusty drobno pokrój nożem lub zetrzyj na dużej tarce.

2. Włóż pokrojoną kapustę do miski i dodaj jedną łyżkę soli.

3. Odłóż kapustę na 3 godziny aż zmięknie i zmniejszy swoją objętość.

4. Gdy kapusta zmięknie, przełóż ją do szczelnego słoika i mocno ugnieć.

5. Dodawaj do słoika pokrojoną cebulę i 4 listki laurowe.

6. Kapusta jest gotowa do spożycia już po 7 dniach.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment