Produkty, które chronią przed zawałem serca i obniżają cholesterol

Choroby układu krwionośnego przodują na czarnej liście przyczyn zgonów. Wszystko przez cholesterol, który zapycha naczynia, co z kolei zaburza przepływ krwi w organizmie i zwiększa ryzyko zawału serca, bądź udaru.

Kolejnym czynnikami wpływającymi na zwiększenie zachorowalności jest stres połączony z brakiem ruch i nieodpowiednią dietą. Nawet drobne zmiany w diecie mogą mieć duże znaczenie dla naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać.

Jeżeli chcesz zadbać o swoje serce oraz cały organizm, w Twojej diecie nie powinno zabraknąć tych rzeczy:

Łosoś
Łosoś jest świetny dla naszego serca, ponieważ zawiera wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomaga obniżyć cholesterol, zmniejsza ilość trójglicerydów oraz zmniejsza stany zapalne.

Sok pomarańczowy
Szklanka prawdziwego soku pomarańczowego jest pełna antyoksydantów, które mają zbawienny wpływ na naczynia krwionośne, ponadto obniża ciśnienie krwi. Zawiera bardzo dużą ilość witaminy C. Dwie szklanki dziennie pokrywają pełne dzienne zapotrzebowanie na tą kluczową dla zdrowia witaminę.

Kawa
Najnowsze badania wykazały, że kawa może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 20 procent. Dwie filiżanki dziennie dają najlepsze efekty. Oczywiście jest tutaj mowa o kawie parzonej. Proszę pamiętać też, że nadmierne spożywanie kawy może mieć negatywny wpływ na żołądek. Kawa wypłukuje witaminy z naszego organizmu, warto je w jakiś sposób uzupełniać. W przypadku kawy tak jak ze wszystkim – należy znaleźć złoty środek. 

Orzechy
Od dawna wiadomo, że orzechy są bardzo zdrowie. Niesamowita zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i tłuszczów jednonienasyconych wpływa na poziom cholesterolu i znacznie go zmniejsza. Jedzenie orzechów poprawia pamięć oraz koncentrację, wzmacnia stawy. Wystarczy garść dziennie.

Kaki
Owoc ten jest mało popularny w Polsce, do niedawna nikt o nim nie słyszał jednak teraz można go spotkać coraz częściej. Jest bogaty w błonnik oraz sterole, które ułatwiają zmniejszyć poziom cholesterolu.  Nadaje się również na dżemy oraz jako składnik sałatek.

Kurkuma
Kurkuma zawiera kurkuminę, która ma szereg pozytywnych właściwości. Zmniejsza odkładanie się tłuszczu i łagodzi stany zapalne. Jest świetnym dodatek do wielu potraw. Można ją również dodać do herbaty czy lemoniady przeciwdepresyjnej, o której pisaliśmy wcześniej.

Zielona herbata
Znamy ja już bardzo długo. Jej zaletą poza ciekawymi walorami smakowymi są zawarte w niej przeciwutleniacze, które ograniczają wchłanianie się cholesterolu i wspomagają metabolizm.

Arbuz
Soczysty owoc o fantastycznym smaku, który rozszerza naczynia krwionośne i stymuluje produkcję tlenku azotu. Na dodatek świetnie gasi pragnienie.

Mąka razowa
Wysoka zawartość błonnika ogranicza odkładanie się cholesterolu w tętnicach i zmniejsza jego wchłanianie. Najlepszym źródłem jest pieczywo, brązowy ryż oraz płatki owsiane.

Ser
Odpowiednia ilość sera w diecie, tj. nie więcej niż 5 dag dziennie, pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zredukować cholesterol. Oczywiście ser spożywany w nadmiarze może przynieść odwrotny efekt. 

Algi
Algi są mało popularne a ich smak nie zachęca do spożycia, jednak ich właściwości prozdrowotne są tak duże, że warto się przełamać. Algi są bogate w minerały, witaminy, białka, przeciwutleniacze oraz karotenoidy. Regularne spożywanie alg pomoże obniżyć ciśnienie, rozszerza naczynia krwionośne oraz poprawia krążenie. Dzięki tej cudownej grupie roślin możesz obniżyć swój cholesterol nawet o 5 procent! 

Żurawina
Owoc ten jest świetnym źródłem potasu. Regularne picie niesłodzonego soku z żurawiny zwiększa ilość dobrego cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie po dwie szklanki dziennie może zmniejszyć ryzyko zawału nawet o 40 procent!

 Cynamon
Posiada doskonałe walory smakowa, ale jest też świetny w walce z cholesterolem. Zapobiega powstawaniu złogów w naczyniach krwionośnych.  Regularne spożywanie daje zauważalne efekty.

Granat
Owoc pełen fitochemikaliów, które wzmagają produkcję tlenku azotu, który ma ogromy wpływ na krążenie krwi.

 Szpinak
Usuwa złogi w tętnicach oraz obniża ciśnienie krwi. Zawiera dużą ilość potasu oraz kwasu foliowego dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału oraz wspomaga tkankę mięśniową.

  Oliwa
Oliwa ma świetny wpływ na nasze zdrowie. Tłoczona na zimno dostarcza nam zdrowych tłuszczy oraz obniża poziom złego cholesterolu. Przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawału serca nawet o 41 procent!

 Brokuły
Warzy o dużej zawartości witaminy K, obniżają poziom cholesterolu oraz pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi.

Awokado
Zdrowe tłuszcze zawarte w awokado pomagają w utrzymaniu równowagi dobrego i złego cholesterolu.

 Szparagi
Składniki zawarte w szparagach pomagają w walce z zatorami żylnymi oraz hamują stany zapalne.

Lista produktów jest długa. Im więcej będziesz z niej czerpać, tym większą ochronę dasz swojemu sercu. Jedz zdrowo, żyj zdrowo!

Przydatny był post? Podziel się! 

Comments

comments

Add Comment