Naukowcy odkryli, że domowy kurz przyczynia się do otyłości

Tego nikt nie podejrzewał! Nigdy  dotąd nie dopatrywano się, że przyczyną otyłości może być zwykły domowy kurz.

Nikt się nie domyślał i nie spodziewał, że te wszechobecne pyły mogą mieć taki wpływ na to, czy mamy prawidłową wagę, czy wprost przeciwnie – ciągle walczymy o utrzymanie dobrej sylwetki.  Nadwaga i otyłość kojarzone były raczej z nieprawidłowym odżywianiem i niezdrowym stylem życia.

Naukowcy z Duke University w Stanach Zjednoczonych  w swych najnowszych badaniach dowiedli, że zwykły domowy kurz może być przyczyną groźnej otyłości.

Należy trzymać dom w czystości, by uniknąć przybierania na wadze – twierdzą naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu. Doświadczenie przeprowadzono na myszach, ale okazało się, że taki sam wpływ kurz ma na zdrowie człowieka. Badacze odkryli, że zwykły domowy kurz wpływa na wydzielanie hormonów, które sprzyjają odkładaniu się tłuszczu w naszym organizmie. Wdychamy kurz i połykamy wiele maleńkich, szkodliwych cząsteczek.

Naukowiec dr Heather Stapleton z Duke University powiedział, że niewielka nawet dawka kurzu, wystarczy 3 mikrogramy, by szkodliwe cząsteczki powodowały niekorzystne zmiany w pracy naszego organizmu.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ domowy kurz zawiera chemiczne cząsteczki pod nazwą EDCs. Ten szkodliwy czynnik poza kurzem możemy znaleźć także w kanapie, fotelu i dywanie. EDCs jest wykorzystywany w produkcji m. in. mebli tapicerowanych, gdyż powoduje, że przedmioty stają się ognioodporne w razie pożaru.

Szkodliwa substancja EDCs dodawana jest także do wyrobów plastikowych, by były mocniejsze: pojemników na żywność, butelek do karmienia dzieci i środków czystości, których używamy na co dzień w naszych mieszkaniach. Chemiczny czynnik EDCs można znaleźć w każdym domu. Groźnie wpływa na nasze zdrowie. Szczególnie dzieci narażone są na jego szkodliwe działanie.

Badania wykazały, że zwykły domowy kurz zawiera tyle trującego czynnika EDCs, że powoduje otyłość, zwiększa ryzyko zachorowania na raka (głównie płuc) i może powodować bezpłodność.      

Teraz już wiemy, że domowy kurz to nie tylko brak dbałości o czystość. To przede wszystkim brak troski o zdrowie swoje i najbliższych, głównie dzieci, które są szczególnie podatne na działanie wszelkich szkodliwych substancji. 

Przydatny był post? Podziel się! 

Comments

comments

Add Comment