Korzeń łopianu pomaga obniżyć poziom cukru we krwi

Korzeń łopianu pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i dlatego polecany jest w szczególności osobom chorym na cukrzycę. Jest rośliną z rodziny astrowatych, występującą w Europie i w Azji. Jest dość popularna także w Polsce. Łopian dzięki swym właściwościom bakteriostatycznym i przeciwgrzybiczym chętnie wykorzystywany jest w leczeniu coraz powszechniejszych chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.

Liście oraz nasiona łopianu zawierają goryczkę, która silnie pobudza trawienie, wspomaga pracę wątroby i przyspiesza pracę trzustki. Stosuje się je także, by usprawnić wydalanie gazów i skuteczniej pozbyć się wzdęć. Łopian to także lekki środek przeczyszczający, pomagający pozbyć się zbędnych resztek pokarmowych i trujących złogów w jelitach.

Łopian przyjdzie nam z pomocą, gdy cierpimy na zapalenie pęcherza moczowego, zatrzymuje nam się woda w organizmie i mamy obrzęki stawów. Jest stosowany także do obniżenia gorączki. Jeśli zażyjemy napar z łopianu na samym początku choroby, szybko temperatura spadnie i poczujemy się znacznie lepiej. Wyeliminujemy w ten sposób także ból gardła, anginę i kaszel.  

Korzeń łopianu – jak pomaga obniżyć poziom cukru we krwi?

Korzeń łopianu zawiera spore ilości inuliny, która wpływa na rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach i przez to wzmacnia odporność całego organizmu. Jest również wspaniałym środkiem służącym oczyszczaniu krwi i przyspieszającym wydalanie toksyn z całego ciała. Jedną z cenniejszych zalet korzenia łopianu jest jego hipoglikemiczność, zmniejszająca wchłanianie glukozy z jelit i obniżająca poziom cukru we krwi. Jest to wiadomość niezwykle cenne dla wszystkich osób zmagających się z cukrzycą.

Zupa z korzeniem łopianu na obniżenie cukru we krwi

Składniki

  • 3 kawałki (po ok. 5 cm) świeżego korzenia łopianu
  • 1 szklanka kaszy jaglanej (nie podnosi cukru we krwi)
  • 2 średnie cebule
  • 1 – 2 marchewki
  • ćwiartka selera
  • 4 – 5 ziemniaków
  • 2 łyżeczki masła lub 2 łyżki oleju roślinnego
  • 2,5 l wody
  • przyprawy (sól, pieprz, lubczyk, ziele angielski)

Wykonanie

Korzeń łopianu, ziemniaki oraz warzywa obierz i wymyj. Pokrój w drobną kostkę (warzywa można zetrzeć na tarce z grubymi oczkami). Wrzuć wszystko do gotującej się wody i dodaj przygotowane masło (w tłuszczu rozpuszczą się witaminy) oraz przyprawy. Gotuj pod przykryciem ok. 15 minut, a następnie dodaj wypłukaną w zimnej wodzie kaszę jaglaną. Gotuj zupę na wolnym ogniu jeszcze 15  20 minut. Podawaj z drobno posiekanym koperkiem.    

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment