Pewnie wiesz, że woda stanowi aż 2/3 masy naszego ciała. Nie możemy bez niej żyć dłużej niż trzy dni. Każda komórka jej potrzebuje, by istnieć. Woda pełni bardzo ważną funkcję w regulacji temperatury ciała, nawilża organizm, usuwa toksyny, usprawnia trawienie i odpowiada za zdrowie i stan naszej skóry.
Jeśli w organizmie przez dłuższy czas brak jest wody, może to doprowadzić do odwodnienia organizmu. Żeby nie doprowadzić do groźnego odwodnienia, należy odpowiednio dużo pić i jeść produkty, które zawierają sporo wody.
Czynniki, które sygnalizują niebezpieczne odwodnienie organizmu:
1. Ból głowy i brak koncentracji
Brak wody w organizmie powoduje osłabienie pracy mózgu, komórki stają się niedotlenione. Często to wywołuje migrenę i napięcie nerwowe. Następnym razem zanim weźmiesz tabletkę od bólu głowy, najpierw wypij szklankę wody, a ból prawdopodobnie sam minie.
2. Brak koncentracji
Odwodnienie wpływa na sprawność myślenia, nastrój i pamięć. Powoduje roztargnienie i trudności z koncentracją. Wg ostatnich badań, odwodnienie obok chronicznego zmęczenia i braku snu jest czynnikiem najbardziej zakłócającym sprawność myślenia.
3. Krótki oddech i suche usta
W wyniku odwodnienia produkujemy mniej śliny. Następuje rozwój bakterii w ustach, które powodują nieprzyjemny oddech. Suchość ust to pierwszy sygnał odwodnienia.
4. Zaparcia i problemy trawienne
Woda usprawnia trawienie i czyści układ pokarmowy. Jej brak powoduje zgagę, zaparcia i niestrawność.
5. Zwiększony głód
Jeśli często masz ochotę na jakąś przegryzkę, sięgnij najpierw po szklankę wody. Kiedy jesteśmy odwodnieni nasz mózg odczuwa to jako głód i domaga się pokarmu. Zamiast coś podjadać, wypij trochę wody z cytryną i odrobiną soli. Szybko uczucie głodu minie.
6. Rzadkie oddawanie moczu i zmiana jego barwy
Jeśli rzadko chodzisz do toalety by oddać mocz to sygnał, że jesteś odwodniony. Regularne picie powoduje też regularne sikanie. Wtedy mocz ma jasną barwę i jest przeźroczysty. Jeśli brakuje wody w organizmie mocz staje się ciemny i mętny.
7. Zmęczenie
Brak wody powoduje spadek ciśnienia krwi i niedotlenienie wszystkich komórek organizmu, także mózgu. Czujemy się senni, ciągle zmęczeni, apatyczni, szybko się denerwujemy. Pojawiają się kłopoty z krążeniem krwi.
8. Bóle mięśni i stawów
Stawy i chrząstki składają się w 80% z wody. Jeśli w organizmie brakuje jej kości stawów zaczynają ścierać się powodując ból. Woda jest nieodzowna w prawidłowym działaniu stawów i kości, zapobiega ich szybkiemu zużywaniu się.
9. Sucha skóra i usta
Skóra potrzebuje odpowiedniego poziomu wody, by pozostawać nawilżoną i w dobrej kondycji. Jej brak powoduje, że mniej się pocimy i nie usuwamy przez skórę toksyn. Może to spowodować łuszczycę, egzemę i trądzik. Odwodnienie natychmiast powoduje wysychanie ust.
10. Praca serca
Poziom wody w organizmie wpływa na prawidłowa pracę serca. Brak wody powoduje obniżenie ciśnienia krwi i szybsze bicie serca. Taki stan wywołuje niepokój i silny stres.
Jak zapobiegać odwodnieniu:
- Pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia
- Zaczynaj dzień od szklanki wody i pij przed każdym posiłkiem
- Jeśli zapominasz o piciu, nastaw budzik, by ci o tym przypominał
- Szczególnie w upalne dni trzymaj zawsze wodę przy sobie
- Unikaj alkoholu, napojów energetyzujących i napojów z kofeiną, które odwadniają
- Zawsze zgłaszaj lekarzowi kłopoty z krążeniem
- Jeśli wymiotowałeś, miałeś gorączkę pamiętaj, aby szybko uzupełnić wodę w organizmie
Bez wody człowiek może przeżyć od 4 do maksymalnie 7 dni. Długotrwałe odwodnienie prowadzi do utraty siły, osłabienia odporności organizmu, utraty świadomości, uszkodzenia organów wewnętrznych, a następnie śmierci.
Przydatny był post? Podziel się!