Lecznicze właściwości selera naciowego. Co pomaga uleczyć?

Lecznicze właściwości selera naciowego dostrzeżono już w średniowiecznych Włoszech i do dzisiaj święci triumfy na stołach całego świata. Trudno sobie wyobrazić bez niego smaczny rosół czy inną zupę, gdyż nadaje im wybitnego smaku i aromatu oraz naturalną, lekko słoną nutę. Ta chrupka roślina o orzeźwiającym smaku to także prawdziwe lekarstwo na wiele chorób i dolegliwości organizmu.  

Seler naciowy musi rosnąć gęsto, by łodygi nie rozchodziły się na boki, a ogonki pozostały jak najjaśniejsze. Nie należy go sadzić w sąsiedztwie pasternaku, ponieważ obydwa te gatunki przyciągają szkodnika – liściolubkę selerową. Natomiast warto go uprawiać w pobliżu warzyw kapustnych, ponieważ odstrasza szkodliwe dla nich motyle. Sprawdza się także jako roślina doniczkowa. Jest smakowity jako przekąska na surowo, dodany do surówek, duszony i pieczony.

Seler naciowy – na co pomaga?

Seler naciowy zaliczany jest do tzw. nutraceutyków, czyli roślin leczących. W swym składzie zawiera dużo potasu, sodu, cynku oraz jodu. Listki tego chrupkiego warzywa są bardzo bogatym źródłem prowitaminy A i przeciwnowotworowych antyoksydantów. Bardzo ważna cecha selera to zdolność niszczenia chorobotwórczych mikroorganizmów i zapobieganie zlepianiu się płytek krwi czego konsekwencją jest tworzenie się zakrzepów. Poza tym ma działanie rozkurczające, moczopędne i przeciwzapalne

Zdrowotne korzysći z wprowadzenia do diety selera naciowego:

  1. Stabilizuje ciśnienie krwi;
  2. Działa przeciwzapalnie;
  3. Leczy bezsenność;
  4. Zwalcza gorączkę;
  5. Pomaga w walce z bakreteriami;
  6. Usuwa toksyny

Lecznicze składniki selera naciowego

Lecznicze właściwości selera naciowego wzmacnia obecność dwóch kluczowych składników, jakimi są butyloftalid i sedanolid. Obniżają one ciśnienie krwi i chronią przed zanikaniem neuronów. Zwiększają także produkcję serotoniny, która jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu, odpowiada bowiem za proces zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. 

Seler naciowy – przeciwwskazania

Seler naciowy, obok orzeszków ziemnych,  ma najsilniejsze alergeny spośród wszystkich pokarmów pochodzenia roślinnego. Występują w nim alifatyczne poliacetyleny, które u osoby uczulonej wywołują natychmiastowy wstrząs. Składników tych nie niszczy nawet gotowanie. Inna reakcją uczuleniowa to przewlekły nieżyt nosa i reakcje na skórze. Do wystąpienia silnej alergii wystarczy nieraz minimalna ilość selera.

Przydatny był post? Podziel się!

 

Comments

comments

Add Comment