Sok z jeżyn, który już niejednemu uratował zdrowie

Sok z jeżyn
Sok z jeżyn to wspaniały środek dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wzmacnia odporność i chroni przed chorobami sezonu jesienno – zimowego.
Jeżyny to jeden z najsilniejszych antyoksydantów na naszej planecie, co powoduje, że są składnikiem wielu diet antynowotworowych.
Dzięki zawartości wielu witamin i minerałów nazywane są owocami zdrowia i młodości. Witamina E zawarta w tych owocach pomaga zachować młody wygląd skóry. Witamina K pełni tak ważne funkcje w organizmie, że obecnie jej podawanie zalecane jest nawet noworodkom.
W jeżynach zawarte jest bogactwo witamin z grupy B oraz wapno, magnez, fosfor i potas. Witamina C oraz E w jeżynach przyczynia się do zmniejszenia groźby zwyrodnienia plamki żółtej oka. 
Mnie można pominąć faktu, że jeżyny zawierają bardzo dużo błonnika, który ogranicza wchłanianie tłuszczów. Dzięki tej właściwości naczynia krwionośne są mniej narażone na miażdżycę, a serce jest zdrowsze.
Spożywanie soku z jeżyn sprzyja dbaniu o zgrabną figurę. Wzmaga bowiem przemianę materii, co znakomicie przyspiesza znikanie tkanki tłuszczowej i nadmiernych kilogramów. 
W lecznictwie wykorzystywane są także liście jeżyn. Napar z nich skutecznie zatrzymuje biegunkę. Można wykorzystać także wywar z liści. Pomoże nam w razie przeziębienia. Szybko też ulży, gdy rozłoży nas grypa. 
Trudno przecenić zdrowotne zalety jeżyn. Warto wykorzystywać je w rożnej postaci. Na pewno rewelacyjnie sprawdzi się sok z jeżyn. 
 
Przepis na sok z jeżyn:
  • Świeżo zerwane jeżyny umyć na sicie.
  • Przełożyć  do garnka i dosypać cukru wg uznania. Jeżyny wymagają go trochę więcej niż słodkie owoce.
  • Przykryć garnek czystą ściereczką i odstawiam na całą noc.
  • Następnego dnia garnek postawić na ogniu i zagotować sok.
  • Przełożyć gorący sok do wymytych słoików. Dokładnie zakręcić i odstawić na bok wierzchem do dołu.
  • Po wystygnięciu słoiki z sokiem schować do spiżarki lub kuchennej szafki.
Sok z jeżyn przygotowany w ten sposób zachowuje wszystkie swoje zdrowotne wartości i przez całą zimę będzie chronił przed zachorowaniem. Nie bez znaczenia jest również to, że w zimowe dni przywoła sloneczne wspomnienie lata.
Przydatny był post? Podziel się! 

Comments

comments

Add Comment