Dwa najlepsze składniki przeciwko odwodnieniu

Odwodnienie organizmu jest groźne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Poza wodą, ważne jest by sięgać po soki, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Szczególnie cenny jest sok pomidorowy i arbuz, ponieważ uzupełnią minerały, które  najszybciej tracimy, a mianowicie potas, wapń, magnez i żelazo.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków, osoba dorosła powinna dostarczać do organizmu około 2 – 2,5 litra płynów dziennie. Jednak latem, kiedy temperatury są wysokie, zwiększa się tempo ubytku płynów w organizmie. Wraz z płynami tracimy cenne dla zdrowia mikro i makroelementy. W konsekwencji prowadzi to do groźnego zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ale nie możemy zapominać o produktach bogatych w substancje odżywcze, a szczególnie w mikro i makroelementy. Ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej  substancji odżywczych. Dlatego poza wodą, nie wolno zapominać o innych produktach. Należy często sięgać po soki owocowe i warzywne, świeże owoce, których jest pod dostatkiem, oraz warzywa i produkty pełnoziarniste. Uzupełnią one szybko tracony potas, sód, wapń, magnez, błonnik, fosfor, żelazo i mangan.
Substancje te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapobiegają powikłaniom w wyniku odwodnienia.

Aby uniknąć odwodnienia i utraty substancji odżywczych należy zjadać co najmniej 400 g warzyw i owoców. To jest zalecane minimum. Szczególnie cenny w tym zakresie będzie arbuz, który aż w 92% składa się z wody i ma niską wartość energetyczną: około 30 kcal na 100 gramów. Dodatkowo zawiera potas, wapń, magnez, żelazo i sód. Podobny wpływ na organizm mają gruszki i melony. Zadbajmy również, by zjadać dużo sałatek. Wzbogacajmy je jednak pełnoziarnistym makaronem, kawałkami sera, awokado lub kawałkami mięsa. Będą bardziej pożywne i dłużej będziemy czuć się najedzeni.

Szklanka soku – 200 ml – może zastąpić jedną porcję warzyw lub owoców. Jednak, gdy często odczuwamy pragnienie, warto po soki sięgać częściej. Doskonale uzupełniają płyny w organizmie. Na dodatek dostarczają wiele substancji mineralnych, w tym bardzo ważny potas, który umożliwia utrzymać równowagę sodowo-potasową oraz ogólną równowagę elektrolitów w naszym organizmie. Samodzielnie zrobiony jest naturalny, nie zawiera żadnych substancji konserwujących i barwników. Nie ma w nim także cukru. 

Jednym z najlepszych źródeł cennych składników odżywczych jest sok pomidorowy. Jest w nim potas, magnez, fosfor, witamina C, witamina B6, beta-karoten, witamina E oraz witamina K. Jest bardzo bogaty w błonnik, który świetnie zaspokaja głód. Nie wszyscy wiemy, że likopen zawarty w soku pomidorowym po obróbce termicznej jest przez nas lepiej przyswajany niż ten pochodzący z surowych pomidorów. Jeśli będziemy pić 1 lub 2 szklanki soku pomidorowego w ciągu dnia to nawyk ten znacząco pomoże w prawidłowym działaniu naszego układu mięśniowego i nerwowego. Dzięki temu również utrzymamy prawidłowe ciśnienie krwi.

Przydatny był wpis? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment