Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś z powodu zapalenia dróg moczowych wiesz, jaka to bolesna i nieprzyjemna dolegliwość. Potrafisz sobie pewnie wyobrazić, jak może cierpieć z tego samego powodu twój czworonożny przyjaciel – pies lub kot. Taka infekcja jest dość częsta u zwierząt. Może ją wywołać na przykład zwykłe przyjmowanie leków. Dlatego by ją wyleczyć, nie podawajmy od razu dodatkowych lekarstw i nie pogarszajmy sytuacji tylko zastosujmy skuteczną naturalną kurację, by zaoszczędzić cierpienia naszym ulubieńcom. Jeśli stan chorobowy nie jest bardzo rozwinięty, naturalne metody są na tyle skuteczne, że pomogą zwierzęciu szybko pozbyć się tej dolegliwości.
Kiedy nasz ulubieniec – kot lub pies – cierpi z powodu zapalenia dróg moczowych świadczą o tym następujące sygnały:
– częste posikiwanie
– trudności przy oddawaniu moczu
– częstsze niż zwykle popijanie wody
– mocz zabarwiony krwią
– zatrzymywanie moczu
– odmowa jedzenia
– oblizywanie okolic odbytu
Samce i samiczki w równym stopniu narażone są na infekcje przewodu moczowego. Oprócz bakterii, może ją również wywoływać stres oraz nieprawidłowa dieta. Zanim wybierzesz się do weterynarza, spróbuj naturalnych środków, których jest wiele i są bardzo skuteczne. Pamiętaj jednak, że są pomocne w łagodnych stanach. W stanach zaostrzonych mogą tylko wspierać farmakologiczne leczenie.
Jednym z takich środków jest ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy jest niezwykle pomocnym środkiem w walce z zapaleniem pęcherza moczowego u psów i kotów. Zawarty w nim kwas neutralizuje bakterie, które wywołały stan zapalny. Posiada także inne właściwości, które skutecznie zwalczają ten rodzaj infekcji.
Użyj naturalnego octu jabłkowego (przepis na ocet jabłkowy znajdziesz tutaj).
- Weź 1-2 łyżki naturalnego octu jabłkowego (w zależności od wielkości psa lub kota) i wymieszaj z jogurtem naturalnym lub wodą.
- Podawaj czworonożnemu przyjacielowi dwa razy dziennie przez kilka dni.
Innym skutecznym sposobem jest użycie żurawiny. Żurawina zawiera składnik, który obniża poziom kwasowości moczu i zapobiega rozwojowi bakterii wywołującej stan zapalny pęcherza moczowego. Dzięki temu nie dopuszcza do ostrych infekcji dróg moczowych.
- Podawaj żurawinę psu lub kotu dwa razy dziennie. Żeby chętniej zjadły, ukryj ją np. w maśle orzechowym lub serze. Może to być także jakiś ulubiony przez zwierzaka przysmak. Dawka uzależniona jest oczywiście od wagi czworonoga. Dla pewności możesz skonsultować się z weterynarzem.
- Inną opcją jest podanie zwierzakowi soku z żurawiny. Należy go po prostu dolać do wody przeznaczonej do picia. Zawsze zwróć uwagę, żeby to był sok naturalny i bez dodatku cukru.
Powyższe środki są skuteczne, gdyż ich składniki mają takie właściwości, że zapobiegają rozwojowi choroby. Dzięki temu, że wykorzystujemy tylko naturalne produkty, nie zatruwamy organizmu naszego kochanego pupila.