Czy jedzenie śledzi jest zdrowe?

Prawdziwi smakosze jedzą śledzie nie tylko od święta, ale też na co dzień. W tym artykule chcemy przedstawić ich właściwości i odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule: czy jedzenie śledzi jest zdrowe?

Te morskie ryby oprócz oryginalnych walorów smakowych, posiadają zaskakujące właściwości zdrowotne. 
Przedstawiamy je po kolei:

Śledzie zawierają mnóstwo antyoksydantów
Takie składniki śledzi jak antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze, zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych. Jednym słowem śledzie działają w służbie naszego zdrowia i młodości organizmu.

Śledzie dodają sił
Jeśli regularnie jemy śledzie to na pewno nie będziemy mieć deficytu żelaza ani witaminy B12. Składniki te wspomagają bowiem tworzenie czerwonych ciałek krwi i zapobiegają anemii.

Śledzie zawierają dużo białka.
Białko zawarte w śledziach jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne. Składa się z wszystkich aminokwasów niezbędnych naszemu organizmowi.

Witamina D zawarta w śledziach regeneruje kości
Śledzie zawierają aż 10 razy więcej witaminy D niż mleko, które jest uznawane za największego dobroczyńcę dla kości. Wiadomość ta na pewno ucieszy szczególnie osoby, które nie przepadają za mlekiem,
a pragną zachować twarde kości.

Śledź jest dobrym źródłem pozyskiwania witaminy A
Jeśli dbasz o urodę, ładny stan skóry i dobry wzrok witamina A zawarta w śledziu wspomoże twoje starania.

Śledzie mają właściwości obniżające ciśnienie krwi.
Zawarte w śledziach nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają miażdżycy i chronią nasze serce przed chorobą niedokrwienną.

Śledź jest mało kaloryczny
Śledź z powodzeniem może zastąpić mięso. Chociaż jest rybą dosyć tłustą, to jednak jest mniej kaloryczny od mięsa. Poza tym zawiera sporo potasu, co przyczynia się do zaniku obrzęków spowodowanych nadmiarem wody.

Śledzie dotleniają mózg
Śledzie zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które służą ochronie przed chorobami serca oraz całego układu krążenia. Są  szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, gdyż stymulują rozwój układu nerwowego płodu i rozwój jego mózgu
.

Teraz już wiemy, czy jedzenie śledzi jest zdrowe? Najkorzystniej jest podawać je z bogatymi w potas warzywami oraz owocami, które doskonale się z nimi komponują. Radzimy unikać gotowych marynat. Są ciężko strawne, podrażniają błonę śluzową żołądka i wywołują nadmierne wydzielanie soków żołądkowych.

Przydatny był post? Udostępnij proszę na Facebooku! 

Comments

comments

Add Comment