Chrupkie kiszonki – prawdziwe królowe sezonu

Kiszonki powstają dzięki bakteriom. Produkt zamknięty w słoiku, pozbawiony tlenu i pozostawiony w ciepłym otoczeniu wywołuje prawdziwą fermentacyjną orgię. My możemy tylko na tym skorzystać.

Produkty fermentowane mają radykalnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki fermentacji pokarm jest dla nas łatwiej strawny i o wiele bardziej pożyteczny. Najstarsza jest fermentacja mlekowa, ale w ten sposób powstają setki innych produktów.

Ulubiona przez większość Polaków kiszona kapusta dostarcza niezbędnej dla organizmu naturalnej witaminy C. Sok z kiszonej kapusty po rozcieńczeniu wodą poprawia apatyt, usprawnia trawienie, leczy wątrobę, śledzionę i woreczek żółciowy.

Kiszonki chronią przed reumatyzmem, gośćcem i arteriosklerozą. Podczas kiszenia kapusty powstaje kwas mlekowy, który ma silne właściwości bakteriobójcze i regenerujące organizm. Kiszona kapusta i powstały w procesie fermentacji sok z kapusty wzmacnia nasze zdrowie.

Poznaj ten antyczny sposób przemiany zwykłej żywności w najzdrowszy produkt dla naszego organizmu na przykładzie kapusty. Ukiś ją dla siebie, rodziny i najbliższych.  

 Jak prawidłowo ukisić kapustę

Składniki

  • 2 główki świeżej kapusty 
  • 3 łyżki gruboziarnistej soli kamiennej
  • 3 średnie marchewki
  • 4 łyżeczki kminku
  • 3 jabłka ze skórką
  • kilka ziarenek ziela angielskiego
  • kilka listków laurowych

Wykonanie

Przygotuj 2 główki świeżej kapusty. Najlepszy gatunek do kiszenia to tzw. kapusta „Kamienna głowa”.  Ma sporą, ścisłą główkę o kształcie lekko spłaszczonego koła.
Kapustę poszatkuj, dodaj startą na grubych oczkach marchewkę i kminek. Dodaj sól i pozostałe przyprawy. Wymieszaj. Przykryj lnianą ściereczką i pozostaw na noc, żeby kapusta oddała gaz.

Rano poupychaj poszatkowaną kapustę z dodatkami w dużym słoju. Warstwy kapuścianej mieszanki przekładaj pokrojonymi w grube plastry jabłkami. Jabłka nie będą ciemnieć, gdyż sok z kapusty i sól je zakonserwują. Ugniataj produkty silnie, żeby wypchnąć ze środka słoika jak najwięcej powietrza. Na koniec słój mocno zakręć. Wstaw do szafki w chłodnym pomieszczeniu, a kapusta sama będzie kisnąć.  Sok  z uciśniętej kapusty zacznie wychodzić samoistnie.

Kiszonki posiadają wspaniałe walory smakowe. Są chrupkie, a przede wszystkim dostarczają mnóstwa naturalnych witamin, korzystnych dla jelit bakterii. Silnie wzmacniają organizm.

Comments

comments

Add Comment