Rak trzustki – nie pomijaj tych wczesnych sygnałów z organizmu

Rak trzustki daje na początku takie same objawy, jak niektóre inne choroby. Nigdy tych objawów nie lekceważ, ponieważ mogą okazać się dolegliwościami związanymi z rakiem trzustki.

Nieodzowna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, by postawił prawidłową diagnozę. Trzustka mieści się między żołądkiem a kręgosłupem.  Ma kształt przypominający niewielką gruszkę. Pełni niezmiernie ważną funkcję w organizmie. Odpowiada za produkcję kwasów trawiennych oraz hormonów, które odpowiadają za poziom cukru we krwi.

Rak trzustki jest jedną z najgroźniejszych postaci nowotworu. Dokładnie nie wiadomo, co wywołuje raka trzustki. Przypuszczalnie czynnikami chorobotwórczymi jest palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz czynniki genetyczne.

 Naukowcy na szczęście zdołali już sporządzić listę wczesnych objawów raka trzustki. Nie lekceważ następujących sygnałów:

  1. Bóle brzucha, które ustępują przy pochyleniu się do przodu. Często ból promieniuje aż do pleców. Nie zawsze jest ciągły. Może pojawiać się co jakiś czas.
  2. Kłopoty z trawieniem. Nie wolno mylić z objawem zwykłej niestrawności, co jest dosyć powszechną dolegliwością. Jednak kłopoty z trawieniem to jeden z podstawowych objawów raka trzustki. Dochodzi wtedy do znacznego zaburzenia pracy enzymów trawiennych i powstają wzdęcia i obrzęki.
  3. Bardziej żółty odcień skóry. Powoduje go duży poziom bilirubiny we krwi, który się zwiększa na skutek blokady przewodu żółciowego. Chory odczuwa także nadmierne swędzenie stóp i dłoni. 
  4.  Szybka utrata wagi ciała. Normalnie cieszyłaby, ale w tym przypadku może być groźnym sygnałem nowotworu trzustki.
  5. Zmiany w wyglądzie i zapachu stolca. Trudności trawienne dają szybko efekt w tej postaci. Stolec staje się twardy i zapach jest bardziej nieprzyjemny. 

Powyższe objawy towarzyszą wielu chorobom, ale najlepiej od razu u specjalisty wykluczyć najgorszą diagnozę.

 Aby zdiagnozować raka trzustki wykonuje się:

  1. ultrasonografię jamy brzusznej
  2. tomografię komputerową jamy brzusznej, PET
  3. badania endoskopowe oraz radiologiczne przewodu pokarmowego
  4. badania biochemiczne krwi z oznaczeniem markera CA19-9.

Przydatny był post? Udostępnij proszę. Niech inni też przeczytają! 

Comments

comments

Add Comment