Syrop lawendowy to leczniczy środek pomocny przy wielu dolegliwościach. Łagodzi bóle głowy, redukuje stany lękowe, ułatwia zasypianie. Lawenda pozwala się rozluźnić i uspokoić płaczące dziecko.
Już 2000 lat temu lawendę wykorzystywano jako środek do aromatyzowania wody do kąpieli oraz jako kadzidełka w czasie odprawiania obrzędów religijnych. W Grecji bardzo popularny i wysoko ceniony był miód lawendowy.
Rzymianie znali i wykorzystywali działanie znieczulające oraz przeciwbakteryjne lawendy podczas wypraw wojennych. Lawenda służyła im do odkażania ran. Podobno właśnie dzięki tym odkażającym właściwościom lawenda trafiła do Polski i zyskała niezwykłą popularność.
Kwiaty lawendy oraz olejki eteryczne tej niezwykle pachnącej rośliny były głównym składnikiem leczniczych receptur średniowiecznych zakonników.
Także dzisiaj surowce pozyskiwane z lawendy wchodzą w skład wielu lekarstw. Pomagają przy bólach głowy, łagodzą stres, wzmacniają system nerwowy, pomagają zmniejszyć uczucie lęku i ułatwiają zasypianie. Olejek eteryczny lawendy często stosowany jest w aromaterapii. Przynosi ukojenie i spokój.
Kwiaty i liście lawendy, ze względu na właściwości wspomagające trawienie, są doskonałą przyprawą do dań ciężkostrawnych – tłustych mięs i deserów.
Przyzwyczailiśmy się, że do robienia przetworów wykorzystuje się przede wszystkim owoce i warzywa. Zapominamy o kwiatach niektórych roślin, które są znakomitym surowcem na pyszne i lecznicze przetwory. Przykładem jest pyszny syrop lawendowy.
Przyrządzenie syropu lawendowego jest proste i zajmuje mało czasu. Surowiec, czyli kwiaty lawendy możemy pozyskać we własnym ogrodzie lub z doniczki na naszym parapecie. Mamy wówczas pewność, że są to kwiaty w pełni ekologiczne, bez chemicznych zanieczyszczeń. Powstaną z nich domowe przetwory w pełni czyste i zdrowe. A teraz prezentujemy przepis na syrop lawendowy.
Przepis na syrop lawendowy
Składniki:
2 szklanki kwiatów lawendy (łodyżki należy obciąć)
1 litr wody
1 szklanka cukru
trzy cytryny
kilkanaście jagód lub borówek amerykańskich (wzmocnią kolor)
Wykonanie:
- Do dużego garnka wlać wodę i wsypać cukier
- Gotować na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając drewnianą łyżką
- Do powstałego w ten sposób syropu wsypać kwiatki lawendy i jagody (lub borówki amerykańskie)
- Gotować około 15 minut na małym ogniu, pod koniec gotowania dodać sok z cytryn
- Odstawić na bok do wystygnięcia
- Gdy syrop będzie chłodny odcedzić przez gęste sito lub przez gazę
- Ponownie zagotować
- Teraz gorący syrop przelać do wyparzonych butelek i dokładnie zakręcić
- Syropu nie trzeba pasteryzować
Uwaga: Gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie, syrop lawendowy będzie miał piękny, mocno różowy kolor. Jeśli zbierzemy kwiaty później, kolor syropu będzie nieco jaśniejszy. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku syrop smakuje tak samo pysznie. Ma bardzo przyjemnie orzeźwiający smak.
1 łyżka syropu dodana do szklanki wody miło nas ochłodzi w upalny dzień i nada napojowi oszałamiający lawendowy smak. Jeśli wlejemy trochę syropu na dno kieliszka i uzupełnimy go schłodzonym białym winem przeniesiemy się do zakątków najprzyjemniejszych wspomnień. I choćby to powinno nas skłonić do zrobienia tego wspaniałego syropu lawendowego.
Przydatny było post? Podziel się!