Nie truj się chemią. Maluj jajka naturalnymi barwnikami.

Przed nami Triduum Paschalne i jedno z największych świąt w życiu każdego katolika. Przygotowania do Wielkanocy zawsze rozpoczynają się dużo wcześniej. Zarówno w sferze duchowej, jak i tej bardziej przyziemnej materialnej, chcemy by zawsze były wyjątkowe. 
Tradycyjnym elementem świątecznego stołu jest koszyczek ze święconymi potrawami, a wśród nich zawsze znajdują się jajka o przepięknych barwach. Jak je zrobić?  Jeśli nie chcemy, by chemiczne substancje nie przeniknęły do naszych pisanek, zadbajmy o to, by pomalować je wyłącznie naturalnymi, zdrowymi barwnikami. Natura dała nam ich w dużej ilości. Podsuwamy pomysły na malowanie jaj z użyciem tylko naturalnych barwników:
Kolor niebieski
Jajka w tym kolorze uzyskamy gotując je w wodzie, w której wcześniej została ugotowana czerwona kapusta z octem. 
Kolor żółty 
Aby jajka zabarwić na ładny żółty kolor wystarczy do wody, w której będą gotowane wsypać sporo kurkumy i odrobine szafranu. Efekt gwarantowany. 

Kolor brązowy

Jajka w kolorze brązowym otrzymujemy w bardzo prosty sposób. Wystarczy zdjąć łupiny z kilku zwykłych cebul, dodać łyżeczkę zmielonej kawy i wrzucić wszystko do wody, w której ugotujemy jajka. Otrzymamy dekoracyjne jajka w kolorze ciepłego brązu.

Kolor czerwony

Aby jajka do wielkanocnego koszyczka były w kolorze czerwonym należy ugotować je w wodzie z łupinami z czerwonej cebuli. 

Kolor czarny

Ten oryginalny kolor jajek uzyskamy gotując je w wywarze z szyszek olchy. 

Kolor pomarańczowy

Pomarańczowe jajka do wielkanocnego koszyczka powstaną, jeśli ugotujemy je w wodzie z marchewką i dynią. Obraną marchewkę i dynię kroimy na nieduże kawałki, wrzucamy do garnka i gotujemy około 35 minut. Następnie do wywaru wrzucamy jajka, a po 7 minutach gotowania wyjmujemy piękne, żywo pomarańczowe jajka do wielkanocnego koszyczka. 

Kolor zielony

Jajka w tym kolorze otrzymamy gotując je w wodzie razem z dużą ilością natki pietruszki. Pamietajmy, że kolor jajka będzie bardziej intensywny, gdy wybierzemy w sklepie te o białych skorupkach.  

Jeśli ktoś chciałby mieć bardziej urozmaicone artystycznie jajka w świątecznym koszyku, przed gotowaniem może je obwiązać gumką recepturką. W tych miejscach skorupka się nie zabarwi i dzięki temu powstanie niepowtarzalna i wyjątkowa pisanka. 

Dobra rada: nie wylewaj wody po barwieniu jajek. Jest bogata w sole mineralne i doskonale odżywi domowe kwiaty.

Comments

comments

Add Comment