Wpływ palenia na organizm można określić jednym słowem: destrukcyjny! Jest to nałóg, który wyjątkowo szkodzi naszemu zdrowiu. Co dokładnie palenie robi z naszym organizmem i jak ogromne są korzyści płynące z rzucenia palenia?
Wpływ palenia na organizm
Za każdym razem, gdy palimy papierosa wdychamy około 5 tysięcy szkodliwych substancji chemicznych. Przenikają one do naszych tkanek i wchodzą z nimi w reakcje. Brązowa maź z papierosa to mieszanina smoły, radioaktywnego polonu, cyjanowodoru, amoniaku, tlenku węgla i niklu. Pozostaje na naszych zębach i dziąsłach. Niszczy szkliwo i przyspiesza rozwój próchnicy. Niebywale groźne jest to, że dym z papierosów destrukcyjnie wpływa na zakończenia nerwów w nosie, czego bezpośrednim skutkiem jest stale pogarszający się węch, aż do prawie zupełnej utraty tego zmysłu.
Wpływ palenia na drogi oddechowe?
Paląc papierosy narażamy nasze płuca na częste infekcje, a głównie na powtarzające się zapalenie oskrzeli. Nieodwracalnym skutkiem stałego wdychania dymu z papierosów jest rozedma płuc, czyli zniszczenie oskrzelików oddechowych i woreczków pęcherzykowych, które odpowiadają za oddychanie. Każdy następny wypalony papieros przyspiesza powstawanie dużych pęcherzy rozedmowych.
Dym papierosowy niszczy także rzęski znajdujące się na nabłonku tchawicy, co w konsekwencji uniemożliwia utrzymanie czystych dróg oddechowych. Gdy dym dojdzie do płuc i zagnieździ się w pęcherzykach wówczas zaburza wymianę tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy płucami a krwią. Prowadzi to prosto do niedotlenienia i duszności.
Co dzieje się w mózgu, gdy palimy papierosa?
Gdy wdychamy dym z papierosa to nikotyna w ciągu 10 sekund przedostaje się do mózgu i zaczyna uwalniać dopaminę i endorfiny, które wyzwalają odczucie przyjemności. Ten mechanizm odpowiada za uzależniające działanie nikotyny na ludzki organizm. Zwęża naczynia krwionośne i podwyższa lepkość płytek krwi, a w rezultacie prowadzi do zakrzepów kończących się zawałem lub udarem.
Rakotwórcze działanie dymu z papierosów
Substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosa, głównie arszenik i nikiel, powodują groźne mutacje ludzkiego DNA i przyczyniają się do rozwoju raka płuc. Poza rakiem płuc dym papierosowy wywołuje chorobę nowotworową także innych narządów, osłabia kościec i może prowadzić do utraty wzroku. Jest także przyczyną kobiecej i męskiej bezpłodności.
Jakie są korzyści płynące z rzucenia palenia?
Już niecałe pół godziny po rzuceniu papierosa ciśnienie krwi i tętno powraca do swojej normy i zwiększa się efektywność krwinek w transporcie tlenu. Na drugi dzień maleje prawdopodobieństwo zawału, a po 48 godzinach widać znaczną regenerację nerwów odpowiadających za zmysł smaku i węchu. W kolejnych 4 tygodniach zmniejsza się kaszel i ustępuje duszność, gdyż rzęski i płuca się regenerują. Jednak potrzeba około dziewięciu miesięcy, by nabrały odporności na łapanie częstych infekcji.
Gdy już udało nam się nie zapalić papierosa przez rok, nasze naczynia krwionośne zaczęły działać dużo lepiej, a nagrodą jest zmniejszenie aż o połowę ryzyka choroby serca. Spada też zagrożenie udarem, gdyż obniżyło się prawdopodobieństwo zakrzepu.
Jak rzucić palenie? Odpowiedź nie jest łatwa, a nieraz okupione jest złym samopoczuciem, łącznie z depresją wywołaną brakiem nikotyny w organizmie. Jest to jednak stan przejściowy, a w pozbyciu się nałogu wydatnie pomaga metoda opisana TUTAJ.
Przydatny był post? Podziel się!