Co nam przysługuje z NFZ w ramach dalszego leczenia po pobycie w szpitalu.

leczenie poszpitalne

Gdy wychodzimy ze szpitala często jest tak, że czeka nas jeszcze leczenie poszpitalne.  Poniżej przedstawiamy ważne informacje na temat, co nam przysługuje w ramach NFZ po pobycie w szpitalu i w jaki sposób możemy korzystać z leczenia poszpitalnego, by wrócić do pełni zdrowia.

1. Przysługuje nam opieka lekarza specjalisty.
Jeśli wymagamy dalszego leczenia poszpitalnego, lekarz wypisujący nas z placówki medycznej powinien wręczyć nam skierowanie do specjalisty, w zależności od schorzenia, na które cierpimy, np. gastrologa, kardiologa, ortopedy, diabetologa itd. Możemy korzystać z opieki lekarza specjalisty w przychodni przyszpitalnej lub innej, na przykład bliżej miejsca zamieszkania.

2. Jeśli badania wykazują jeszcze inną dolegliwość niż ta, z powodu której trafiliśmy do szpitala, lekarz w szpitalu ma obowiązek wypisać dodatkowe skierowanie.

3. Rehabilitacja 
Rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia, jak myśli wielu z nas. Możemy korzystać z rehabilitacji w związku z wieloma schorzeniami. W trakcie leczenia poszpitalnego możemy poddać się rehabilitacji kardiologicznej. Wówczas należy poprosić o skierowanie lekarza z oddziału kardiologicznego lub chorób wewnętrznych w szpitalu, z którego jesteśmy wypisywani. Rehabilitacja neurologiczna – przeznaczona jest dla osób z chorobą neurologiczną, które wymagają opieki medycznej przez całą dobę. Skierowanie możemy otrzymać od lekarza z oddziału neurologii, neurochirurgii, ortopedii, anestezjologii, chorób zakaźnych, chorób wewnętrznych. Rehabilitacja dla osób z chorobami płuc – skierowanie wystawi nam lekarz z oddziału pulmonologicznego, chirurgii klatki piersiowej, gruźlicy i chorób płuc, kardiologii, laryngologii, alergologii, onkologii, chorób wewnętrznych. Rehabilitacja ogólna – przeznaczona jest dla chorych, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają długotrwałego nadzoru pielęgniarskiego. Osoby te najczęściej są po ciężkich urazach, operacjach, przewlekle chore. Taki chory otrzyma skierowanie z oddziału ortopedycznego, chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, reumatologii, onkologii, neurochirurgii.

Jeśli się zdarzy, że wychodząc ze szpitala nie otrzymamy skierowania do specjalisty w celu dalszego leczenia poszpitalnego, możemy poprosić o takie skierowanie lekarza w swojej przychodni. Trzeba mieć przy sobie dokumentację ze szpitala. Jeśli ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe, byśmy sami poszli do lekarza w przychodni, wówczas można zamówić wizytę domową. Dodatkowo, jeśli jesteśmy przewlekle chorzy, nasz lekarz rodzinny może wystawić nam skierowanie na rehabilitację ogólną. Skierowanie na rehabilitację może wystawić nam także lekarz specjalista, w zależności od tego, na co chorujemy.

W przypadku, gdy lekarz specjalista nie wyda skierowania na rehabilitację, poproś o nie lekarza w przychodni rehabilitacyjnej. Należy tylko przedstawić dokumentację medyczną ze szpitala. Do przychodni rehabilitacyjnej skierowanie otrzymamy od lekarza rodzinnego lub specjalisty, pod którego opieką się znajdujemy.

Jeśli uważasz, że te informacje są ważne i przydatne, podziel się nimi na Fb. Ułatwisz innym starania o leczenie poszpitalne.  

Comments

comments

Add Comment