Jaka herbata jest najkorzystniejsza dla zdrowia?

Herbata to ulubiony napój większości ludzi. Niemal wszyscy lubimy wypić kubek tego gorącego napoju lub naparu ziołowego, jeśli nie na co dzień, to przynajmniej od czasu do czasu.
A jakie są najważniejsze korzyści zdrowotne płynące z picia herbaty? O tym poniżej.

Herbata i jej początki

„Herbata zaczęła być lekarstwem i stała się napojem”, napisał w swej “Księdze herbat” XIX-wieczny uczony Okakura Kakuzo. Japończyk miał rację. Na początku swojej historii krzewy herbaciane zyskały popularność ze względu na swoje właściwości lecznicze. Dopiero później stały się kojącym napojem.

Istnieje wiele gatunków herbat, ale my tutaj przedstawimy pięć herbat, które słyną z najkorzystniejszego wpływu na zdrowie.

1. Zielona herbata

Jest to ulubiona herbata wśród pijących ten napój na całym świecie i wysoko ceniona za swoje właściwości lecznicze. Najnowsze badania sugerują, że zielona herbata może chronić różne obszary naszego zdrowia.

Zaczniemy od tego, że zielona herbata zwiększa funkcje poznawcze i wzmacnia pamięć. Uczeni ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei (Szwajcaria) odkryli, że zdrowi ludzie spożywający codziennie napój z 27,5 g ekstraktu z zielonej herbaty wyróżniali się większą aktywnością w obszarach mózgu, związanych z pamięcią. Mieli lepszą zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania decyzji.

Korzyści zdrowotne wynikające z zielonej herbaty są związane z zawartością polifenoli, które są mikroelementami o właściwościach przeciwutleniających. Jako przeciwutleniacze, substancje te chronią przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają komórki. Badanie z 2017 roku opublikowane w Journal of the American Chemical Society wykazało, że jeden z takich polifenoli  obniża ryzyko choroby Alzheimera i spowalnia wzrost komórek nowotworowych w raku trzustki.

2. Herbata jaśminowa

To, co nazywamy herbatą jaśminową, to rodzaj napoju, który zwykle sporządzany jest na bazie zielonej herbaty, do której dodaje się kwiaty jaśminu. Ale korzyści płynące z herbaty jaśminowej nie są związane wyłącznie z przeciwutleniającymi właściwościami herbaty zielonej, lecz kwiaty jaśminu również zawierają własne wartości lecznicze.

Mieszkańcy zdrowej, najdłużej żyjącej społeczności Okinawy w Japonii są wielbicielami mieszanki zielonej herbaty i jaśminu. Sam jaśmin wiąże się z poprawą samopoczucia i działa niszcząco na komórki raka szyjki macicy.

3. Rooibos

Innym rodzajem herbaty o właściwościach antyoksydacyjnych jest rooibos, czyli „herbata czerwonego krzewu” (Aspalathus linearis) pochodząca z RPA.

Badania sugerują, że działanie przeciwnowotworowe rooibos jest niemal identyczne z działaniem zielonej herbaty. Przeciwutleniacze w  rooibos chronią wątrobę przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu narząd ten staje się bardziej odporny na niszczące toksyny.  

Co więcej, herbata rooibos jest również oceniana jako pomocna w obniżaniu ciśnienia krwi i rozluźnianiu napiętych mięśni.
W przeciwieństwie do zielonej lub czarnej herbaty, rooibos nie zawiera kofeiny, więc można bezpiecznie pić ją wieczorem.

4. Herbata z hibiskusa

Osoby, które lubią orzeźwiający smak bardziej gorzkiego naparu na pewno znają napar z hibiskusa.

Najczęściej stosowaną odmianą jest Hibiscus sabdariffa, znaną również jako „roselle”. Liczne badania dowodzą, że ekstrakty z kielicha i liści hibiskusa mają działanie przeciwutleniające. W związku z tym mogą chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez  wolne rodniki, a także zwalczać pewne typy komórek białaczkowych.

Herbata z hibiskusa została również powiązana z korzyściami sercowo – naczyniowymi, ponieważ pomaga regulować skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi – to znaczy ciśnienie krwi podczas i między uderzeniami serca. Rzadziej używane do parzenia herbaty liście hibiskusa są również związane z szerokim wachlarzem korzyści zdrowotnych. I tak, polifenole w liściach hibiskusa pomagają niszczyć komórki nowotworowe w raku skóry i hamować rozrost komórek raka prostaty.

5. Werbena cytrynowa

Kolejną herbatą ziołową, której właściwości lecznicze są coraz lepiej przebadane, jest ta wytwarzana z werbeny cytrynowej, naukowo nazywanej Aloysia citrodora.

Jak sugeruje nazwa, herbata ma smak cytrusowy, a jej polifenole wiele znaczą w leczeniu problemów związanych z otyłością. Poza tym naukowcy sugerują, że wyciągi z werbeny cytrynowej pomagają  obniżyć poziom markerów zapalnych we krwi u osób ze stwardnieniem rozsianym. 

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment