Kozieradka obniża poziom glukozy we krwi

Kozieradka, inaczej zwana bożą trawką, jest jednoroczną rośliną z rodziny bobowatych i wywodzi się z obszaru Azji: Kaukazu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Obecnie spotykamy ją na całym świecie, także w Polsce. Kwitnie w czerwcu oraz lipcu i ma owoce w postaci brunatnych strąków o długości 15 – 20 cm wypełnione nasionami.

Właściwości i zastosowanie kozieradki

Kozieradka to ziele lecznicze. Działa osłonowo i przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Właściwości nawilżające z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu kaszlu. Okłady z nasion kozieradki stosuje się, by wyleczyć wrzody, egzemę i wszelkie ropnie na skórze. Niezwykle pomocna w leczeniu czyraków.

Ziele kozieradki w wydatnym stopniu przyczynia się do regeneracji tkanek i wytwarzania krwinek. Sporządzany z kozieradki kleik wspomaga trawienie, leczy wzdęcia, zapalenie ścianek żołądka, Wykorzystywana jest do leczenia stanów zapalnych jelit,, śledziony i wątroby. Regularnie spożywana podnosi odporność organizmu

Wpływ kozieradki na układ pokarmowy

Ziele kozieradki wykazuje właściwości żółciopędne i rozkurczowe. Wpływa także pozytywnie na samopoczucie. Ma ogromne znaczenie dla układu pokarmowego, gdyż pobudza wydzielanie soków trzustki, soków żołądkowych i jelitowych. Te właściwości kozieradki przyczyniają się do sprawniejszego wchłaniania składników odżywczych z pokarmów i dobrze regulują wypróżnianie. Nadaje ludzkiemu moczowi charakterystyczny zapach.             

Kozieradka – jak wpływa na poziom glukozy we krwi?

Nasiona kozieradki obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zjedzenie przez osobę chorą na cukrzycę potrawy, która zawiera ziele kozieradki skutkuje obniżeniem poziomu glukozy we krwi o 20 %. Jeśli taką samą potrawę spożyje osoba zdrowa, jej poziom cukru spadnie aż o 25%. Za te właściwości kozieradki odpowiadają dwa ważne składniki, a mianowicie trygonelina i kumaryna. Spowalniają one  działanie enzymów, które rozkładają węglowodany do glukozy w jelicie cienkim. Poza tym odpowiadają za wyższą wrażliwość tkanek na insulinę

Kozieradka – jak stosować, aby obniżyć poziom glukozy we krwi?

Kozieradka jest wspaniałym zielem regulującym poziom glukozy we krwi. Najlepiej spożywać ją w postaci własnoręcznie przygotowanego preparatu.

Składniki i stosowanie

  • 3 łyżeczki zmielonych nasion kozieradki
  • 5 łyżeczek miodu lub ulubionej konfitury

Obydwa składniki wymieszaj dokładnie z sobą a następnie zamknij szczelnie w słoiczku i przechowuj w lodówce. Spożywaj 2 razy dziennie po 1 łyżeczce w czasie posiłku. 
Jeśli jesteś osobą, która na stałe przyjmuje różne leki, decyzję o spożywaniu tego preparatu skonsultuj z lekarzem.

Przydatny był post? Podziel się!

  

Comments

comments

Add Comment