Czy wywar z obierek ziemniaka rozpuszcza kamienie nerkowe?

Odwar ze skórek ziemniaka często wykorzystuje się do podlewania kwiatów. Jednak czy wiesz, że odpowiednie przygotowanie wywaru wystarczy do tego, aby w domowych warunkach sporządzić naturalne lekarstwo, które będzie wspierać Cię w walce z kamieniami nerkowymi?

Ten prosty, lecz potencjalnie skuteczny domowy środek wykorzystuje właściwości produktu, który często traktujemy jak odpad kuchenny. Sprawdź, jak przygotować wywar z obierek ziemniaka na kamienie — przepis jest naprawdę bardzo prosty!

Gotowane obierki z ziemniaków na kamienie nerkowe

Łupiny z ziemniaków są surowcem, który od wieków sprawdza się w usuwaniu tworzących się i zalegających kamieni. O wywarze ze skórek ziemniaków najczęściej mówi się w kontekście kamieni nerkowych, jednak w medycynie naturalnej stosuje się go także jako remedium na kamienie żółciowe.

Ziemniaki zawierają wiele cennych składników, które doskonale radzą sobie z zapobieganiem i likwidacją złogów. Wystarczy odpowiednio je przygotować, aby cieszyć się licznymi korzyściami, jakie mogą przynieść te warzywa — a bardziej ich odpadki, które najpewniej wyrzucasz do kosza. Zanim dokładnie to wyjaśnimy, przejdźmy do tego czym właściwie są „kamienie” gromadzące się w naszym organizmie.

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe to twarde złogi, które formują się w nerkach w wyniku procesu krystalizowania się minerałów, gdy ich stężenie przeważa zdolność organizmu do ich rozpuszczenia.

Czynniki, które wpływają na powstawanie kamieni nerkowych

Rozwój kamicy nerkowej może wynikać z wielu czynników, które mogą się wzajemnie na siebie nakładać. [1,2] Co zwiększa prawdopodobieństwo kształtowania się złogów w nerkach i drogach moczowych?

  • Niewielkie spożycie wody i innych płynów — niewystarczające nawodnienie. 
  • Dieta bogata w sól, białko zwierzęce oraz niektóre rodzaje warzyw (np. szpinak czy buraki).
  • Jadłospis ubogi w wapń.
  • Czynniki genetyczne — rodzinne predyspozycje. 
  • Nieprawidłowa budowa układu moczowego i powracające zakażenia.
  • Stan zdrowia — nadczynność tarczycy, osteoporoza, niektóre choroby nerek, nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, cukrzyca, otyłość, a także chroniczne zapalenie jelit.
  • Przyjmowanie specyficznych leków — zwłaszcza diuretyków, hormonów steroidowych i niektórych antybiotyków.

Sprawdź także: Morwa biała reguluje poziom glukozy we krwi

Kamienie w nerkach — objawy

Kamienie nerkowe często rozwijają się niezauważalnie i początkowo mogą nie powodować intensywnych dolegliwości. Jednym z pierwszych sygnałów, który może wzbudzić Twoją uwagę jest lekki ból w dolnej części kręgosłupa (okolica lędźwi).

Gdy kamienie stają się większe i zaczynają przemieszczać się w dół dróg moczowych, ból może nasilać się i promieniować do sąsiednich obszarów ciała. W niektórych przypadkach w moczu może pojawić się krew, co jest wyraźnym sygnałem, że kamienie mogą podrażniać wnętrze dróg moczowych.

Wywar z obierek ziemniaka na kamienie — przepis

Składniki

  • 6 ziemniaków — a dokładnie ich skórki
  • 3 szklanki wody

Przygotowanie

  • Podczas obierania ziemniaków postaraj się bardzo cienko obrać skórkę.
  • Dokładnie umyj skórki ziemniaków.
  • Przełóż je do garnka, zalej 3 szklankami wody i gotuj łupiny pod przykryciem do miękkości — około 20 minut.
  • Po ugotowaniu zdejmij wywar z ognia i pozwól mu ostygnąć.
  • Odcedź skórki gotowanych ziemniaków. Płyn przelej do osobnego naczynia. Uważaj, aby z przyzwyczajenia nie wylać go do zlewu — to właśnie w tej wodzie znajdują się cenne witaminy i minerały.
  • Naczynia z wywarem przechowuj w lodówce.

Pij porcję wywaru z łupin po ziemniakach codziennie przez 3 tygodnie. Wykorzystaj moc płynącą z natury i roślin.

Sprawdź także: Silnie odchudzający sok z aloesu. Jak zrobić samemu w domu?

Obierki z ziemniaków — zastosowanie lecznicze

Jak już wspominaliśmy wywar z obierek ziemniaka to tradycyjny domowy sposób na dolegliwości związane z kamieniami nerkowymi.

Jak dokładnie działają obierki z ziemniaków na kamienie nerkowe? Proces ten wiąże się z właściwościami moczopędnymi obierek po ziemniakach, które mogą pomóc w „przepłukiwaniu” nerek, sprzyjając usuwaniu nagromadzonych minerałów i soli.

Ziemniaki zawierają liczne składniki mineralne, które szczególnie obficie występują w obierkach. Wywar ze skórek to sposób na to, aby wszystkie te cenne substancje skondensować w jednej porcji płynu.

W skórce ziemniaków znajduje się bardzo dużo potasu, którego duże spożycie, a w efekcie wysokie stężenie w moczu może przyczynić się do zapobiegania powstawania kamiennych złogów. [3] To właśnie potas odpowiada za cenne właściwości lecznicze, jakie kryje w sobie ziemniak i wpływa na to, że wywar z ziemniaków w pewnym stopniu rozpuszcza kamienie nerkowe.

Sprawdź także: Jeśli korzystasz z folii aluminiowej to natychmiast przestań. Oto dlaczego?

Dodatkowe korzyści zdrowotne wywaru — jak działają skórki ziemniaków

Oprócz wpływu na kamienie nerkowe, obierki z ziemniaków mają szereg innych zastosowań w naturalnej medycynie, które mogą przynieść korzyści dla Twojego zdrowia:

  • Zastosowanie antyoksydacyjne — łupiny z ziemniaków są bogate w witaminę C i inne przeciwutleniacze, które mogą pomóc w neutralizowaniu wolnych rodników w organizmie, zapewniając ochronę przed wieloma chorobami.
  • Łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego — duża zawartość potasu i skrobi w obierkach z ziemniaków może pomóc neutralizować nadmiar kwasu żołądkowego, co jest korzystne dla osób cierpiących na zgagę czy inne problemy żołądkowe. Ich właściwości mogą również łagodzić podrażnienia przewodu pokarmowego. Picie wywaru w połączeniu z lekką dietą może być skutecznym elementem terapii, kiedy pacjent cierpi na wrzody żołądka.
  • Miejscowa aplikacja rozgniecionych obierek z ziemniaków może przynieść ulgę w stanach zapalnych skóry czy w leczeniu drobnych oparzeń. Chłodzące i łagodzące właściwości łupin są cenione w łagodzeniu podrażnień, np. spowodowanych przez oparzenia słoneczne. Ich zastosowanie pozwala także zredukować przebarwienia.

Bibliografia

  1. Śliwa, M., Piątkowska, N., Kajzar, M., Saran, A., Jarzumbek, A., Bień, K., … & Lewek, P. (2022). Diagnostyka obrazowa kamicy nerkowej. Gabinet Prywatny, 281(02), 36-42.
  2. Kaczkowska, J. (2022). Zalecenia dietetyczne u chorych z kamicą nerkową.
  3. Kalemba-Drożdż, M. (2020). Czy szczaw powoduje kamicę szczawianową? Przegląd czynników dietetycznych wpływających na ryzyko wystąpienia tej choroby. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 26(1), 29.

Comments

comments

Add Comment