OB – Odczyn Biernackiego. Norma i nieprawidłowości.

próbki krwi

Odczyn Biernackiego, czyli popularne badanie OB, jest jednym z ważniejszych wskaźników stanu naszego zdrowia. Jeśli są jakieś odchylenia od normy to mogą wskazywać na stan zapalny w naszym organizmie, procesy reumatyczne, a nawet nowotworowe. OB mierzy się poprzez badanie krwi. Odczyn Biernackiego (OB) wskazuje szybkość opadania krwinek czerwonych. Wynik odczytuje się po 1 godzinie. Po raz pierwszy badanie w latach osiemdziesiątych XX wieku opisał polski lekarz Edmund Biernacki. Od tamtej pory utrwaliła się nazwa „odczyn Biernackiego”.

pobieranie krwi
PŁEĆ I WIEKNORMA
Kobiety do 50 lat6 – 11 mm/h
Mężczyźni do 50 lat3 – 8 mm/h
Kobiety powyżej 50 lat do 30 mm/h
Mężczyźni powyżej 50 latdo 20 mm/h

Interpretacja wyników
Jeśli przekroczona jest norma OB oznacza to, że organizm toczony jest przez stan zapalny. Może on być spowodowany przez następujące choroby: długotrwała infekcje, choroby krwi, choroby nowotworowe, choroby tarczycy, nieprawidłowa praca wątroby. Podwyższony poziom OB mają także osoby po przebytym zawale, kobiety w okresie menstruacji i ciąży. Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych także podwyższa OB.
Obniżona norma OB występuje u osób z niedokrwistością oraz mających różne alergie. Obniżone OB wskazuje także na niewydolność krążenia i żółtaczkę.

Jak się przygotować do badania, by wyniki nie były zafałszowane?
Podstawą jest oczywiście zgłoszenie się do gabinetu na czczo. To co jemy ma bowiem duży wpływ na obraz naszej krwi i zakłóci wyniki. Ważna jest także obfitość i jakość posiłków zjedzonych np. wieczorem. Najlepiej zrezygnować z potraw tłustych i słodkich. By obraz krwi w badaniu był wiarygodny nie można też pić przed pobraniem alkoholu. Ostatni posiłek zjadamy nie później niż 8 godzin przed badaniem. Rano możemy wypić szklankę wody. Musi być jednak przegotowana.

Czy ważne jest, że badanie wykonuje się rano?
Wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie maja swój rytm dobowy. Wykonanie badania rano ma wpływ na wyniki krwi. Na przykład poziom żelaza znacząco wzrasta  po południu. Tak działa ludzki organizm.  

Czy można przed badaniem zażyć leki, które przyjmujemy stale i codziennie?
Osoba, która zażywa codziennie leki np. na obniżenie ciśnienia, może je wziąć rano przed badaniem, ale należy o tym powiedzieć. Wówczas lekarz będzie potrafił dokonać oceny, jak one wpłynęły na wynik i prawidłowo odczyta obraz krwi. Jeżeli wspomagasz organizm suplementami, musisz je odstawić przed badaniem przynajmniej 2 dni wcześniej.

Jak wygląda samo badanie krwi?
Krew pobierana jest zazwyczaj z żyły w miejscu zgięcia łokcia. W szczególnych przypadkach można krew pobrać z wierzchu dłoni lub stopy. Po pobraniu krew trafia do laboratorium i tam jest badana pod mikroskopem. Obecnie krew bada się też komputerowo w specjalnym analizatorze.

Kto nam odczyta wyniki badania krwi?
Wyniki badania otrzymujemy w postaci wydruku. Podane tam są też normy i jeśli mieścimy się w tych „widełkach”, wszystko jest dobrze. Fachowo odczyta je  jednak tylko lekarz. Występują bowiem indywidualne cechy organizmu i to, co u jednych jest wynikiem zawyżonym lub zaniżonym, u innej osoby może stanowić normę. Wyniki odbiegające od tzw. normy mogą nieraz mieć osoby całkiem zdrowe.   

Podziel się tą wiedzą ze znajomymi oraz polub naszą stronę, by otrzymać kolejną część poradnika.

Comments

comments

Add Comment