Obrzęki kończyn dolnych są widocznym efektem długotrwałych zaburzeń w funkcjonowaniu żył. Ta choroba dotyka aż 50% osób po pięćdziesiątce. Obrzęki wywołują także różne schorzenia, np. choroba serca, nerek, wątroby, alergie pokarmowe, niedoczynność tarczycy i wiele innych. Prowadzą do charakterystycznego wyglądu kończyn.
Obrzęki kończyn – wygląd nóg
Długotrwałe obrzęki nóg prowadzą do rozwoju w nich stanów zapalnych, a skóra na nich twardnieje i włóknieje. Nogi zaczynają wyglądać tak, że w górnej części są obrzmiałe, a w dolnej zwężają się. Zaczynają być coraz mniej ruchome stawy, a mięśnie pracują w ograniczonym stopniu.
Przyczyny obrzęków kończyn
Obrzęki nóg prowadzą do zwłóknienia węzłów chłonnych i grożą zakrzepami. Częstą przyczyną ich występowania jest choroba serca, niewydolność nerek lub chora wątroba. Również depresja i długotrwały stres wywołują obrzęki kończyn. W tym przypadku wywoływane są przez nadmierną filtrację spowodowaną zaburzeniami mikrokrążenia.
Tkanka tłuszczowa przyczyną obrzęków
Narost tkanki tłuszczowej na nogach (nie jest to cellulit) także powoduje obrzęki. Nadmierny tłuszcz gromadzi się w dolnej części nóg, na udach, podudziach i biodrach. Po naciśnięciu skóry boli nas i wyraźnie czujemy grudki.
Kora kasztanowca na obrzęki kończyn
Kasztanowiec posiada dwa bardzo ważne składniki, które wydatnie poprawiają stan żył. Są to Esculina, która występuje w korze drzewa oraz Escyna pozyskiwana z nasion, tzw. kasztana. Oto ich działanie lecznicze:
- zatrzymują krwawienia w kończynach
- zmniejszają obrzęki
- likwidują stany zapalne
- wzmagają wchłanianie się płynu surowiczego w obrębie obrzęków
- poprawiają krążenie
- uszczelniają naczynia krwionośne
- poprawiają napięcie w żyłach
- uelastyczniają żyły
- działają przeciwzakrzepowo
- poprawiają ukrwienie skóry i mięśni
- zmniejszają objętość kończyn
- łagodzą ból i świąd
Okłady na obrzęki kończyn z wywaru kasztanowca
Potrzebne będą 3 – 4 łyżki drobnej kory kasztanowca oraz 4 drobno pokrojone kasztany. Należy je wrzucić do garnka, zalać 2 szklankami wody i powoli doprowadzić do wrzenia. Gotować 10 minut na wolnym ogniu, następnie odstawić do przestygnięcia. Lekko ciepły wywar odcedzić przez gęste sitko. Wcierać wywar w obrzęknięte kończyny raz dziennie przez miesiąc. Zrobić tydzień przerwy i powrócić do kuracji. Stosować z przerwami aż do uzyskania widocznych efektów.
Przydatny był post? Podziel się!