Groźne choroby roznoszone przez psy

pies liże twarz chłopca
Posiadacze psa cieszą się lepszym zdrowiem niż inne osoby i są ogólnie sprawniejsi. Podczas codziennych wspólnych spacerów z psem pokonują kilka kilometrów, co bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Są też mniej zestresowani i mają mniejsze ryzyko zawału. 
Niestety, czworonożny przyjaciel może stać się wrogiem zdrowia swojego właściciela. Oto choroby, którymi można zarazić się od psa:
Toksokaroza
Groźna choroba pasożytnicza, którą można zarazić się od psa, a także od kota. Wywołują ją larwy glisty psiej oraz glisty kociej. Dorosłe pasożyty gnieżdżą się w przewodzie pokarmowym szczeniąt i kociąt. Wydalone z kałem jaja po około trzech tygodniach stają się larwami w stadium zdolnym do zarażenia. UWAGA! Jaja  mogą przetrwać w środowisku i zarażać nawet przez kilka lat! Larwy tego pasożyta atakują ludzki mózg, oczy i narządy jamy brzusznej. Najczęściej zakażają się dzieci, które zapominają o myciu rąk po przyjściu do domu. Zdiagnozowanie toksokarozy jest niezwykle trudne. Wymagane jest specjalistyczne badanie krwi.
Bąblowica
Szczególnie niebezpieczna choroba wywoływana przez pasożyty, a dokładnie przez larwy tasiemca. Jaja tasiemca są wydalane przez psa. Człowiek najczęściej zaraża się przez połknięcie jajeczek z zanieczyszczoną żywnością lub przyniesionych do ust z sierści zwierzęcia. W przewodzie pokarmowym wykluwają się larwy, które przenikają do wątroby i płuc tworząc wypełnione płynem pęcherze. Bąblowica rozwija się przez długi czas bez widocznych objawów. By uniknąć zarażenia należy uniemożliwić psu łapania gryzoni i regularne odrobaczanie czworonoga. 

Giardioza
Tę groźną chorobę pasożytniczą wywołuje  pierwotniak Giardia Intesinalis. Co roku diagnozuje się chorobę u kilku tysięcy osób. Większość pacjentów stanowią dzieci w wieku przedszkolnym. Człowiek może się zarazić przez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. Także przez brudne ręce. Pasożyty gnieżdżą się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych i w przewodach trzustkowych. Większość zarażeń przebiega bez wyraźnych objawów lub występują bóle brzucha, biegunka, czasami wysypki, astma oskrzelowa, brak łaknienia i niedokrwistość. Zarażenie nie utrzymuje się długo i często ustępuje samoistnie po kilkudziesięciu dniach. Żeby uchronić się przed giardiozą należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej oraz staranne mycie warzyw i owoców, które zjadany na surowo.

Leptospiroza
Kolejna choroba bakteryjna, którą można  zarazić się od własnego psa. Wywoływana jest przez krętki z rodzaju leptospira.  Człowiek najczęściej choruje w wyniku kontaktu z moczem zakażonych zwierząt. Po dostaniu się do organizmu krętki rozsiewają się poprzez krew, a następnie przedostają się do narządów, głównie nerek i wątroby. Choroba może mieć zarówno łagodny przebieg, jak i ciężki – żółtaczkowy z niewydolnością wielonarządową. Objawy leptospirozy zwykle przypominają grypę. Główne objawy to bóle głowy, gorączka, dreszcze, kaszel, bóle gardła i bóle mięśniowe. Mogą towarzyszyć im także nudności, wymioty, utrata apetytu, biegunka i zmiany skórne w postaci wysypki. Choroba zazwyczaj utrzymuje się około tygodnia, a następnie samoistnie ustępuje. U połowy chorych przez 1-2 tygodnie mogą utrzymywać się cechy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z bólami głowy i sztywnością karku. W leczeniu leptospirozy o ciężkim przebiegu konieczne jest leczenie antybiotykiem w szpitalu.

Wścieklizna
Najgroźniejsza choroba odzwierzęca. Do zakażenia dochodzi przez ugryzienie, rzadziej za pośrednictwem śliny zwierzęcia, która przedostanie się na błony śluzowe lub uszkodzoną skórę człowieka. Pierwszym objawem choroby jest pobudzenie, ból głowy, gorączka, złe samopoczucie, a także zaburzenia czucia w miejscu wniknięcia wirusa. Następnie pojawiają się objawy zapalenia mózgu, tj. omamy, nadpobudliwość, zaburzenia snu. Mogą występować drgawki, duszności, a także porażenie kończyn. UWAGA! Wścieklizna jest chorobą niemal zawsze śmiertelną – przeżywają pojedyncze osoby, które zostały zaszczepione przed wystąpieniem objawów lub zakażone przez mniej zjadliwe szczepy wirusa. Wściekliźnie można jednak skutecznie zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych.

Psi świerzbowiec
Psi świerzbowiec to pasożyt z rzędu pajęczaków. Atakuje wałęsające się zwierzęta. Jego pożywieniem są komórki skóry i na niej ten pasożyt się rozmnaża. Zarażony pies ma zmiany na skórze głowy, uszu i pysku. Zaatakowana zostaje także skóra na kończynach. Początkowo występuje rumień, później powstają strupy i pies łysieje. Zanim pojawią się zmiany na skórze  pies się mocno drapie. Świerzbowiec przechodzi na człowieka przez kontakt bezpośredni oraz np. przez odzież. Zakażenie objawia się mocno swędzącą wysypką i grzybicą. Aby uniknąć choroby trzeba często myć ręce oraz prać pościel i ręczniki w wysokiej temperaturze.

Comments

comments

Add Comment