7 sposobów na uniknięcie bólu pleców

Co by nie było przyczyną bólu pleców, chcemy się go pozbyć wszelkimi sposobami. Najlepiej doradzi nam specjalista, ale w niektórych przypadkach samodzielnie możemy ulżyć sobie w bólu. Poniżej przedstawię kilka domowych sposobów, by poradzić sobie z tą utrudniającą codzienne funkcjonowanie dolegliwością.

1.Schłodzić miejsce bólu

Obłożenie na 20 minut bolącego miejsca lodem jest skuteczne w pierwszych dwóch dobach od pojawienia się bólu. Lód zredukuje miejscowo stan zapalny. Jeśli jednak ból się utrzymuje, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

2.Wzmacniaj mięśnie grzbietu

Na co dzień wykonuj ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie pleców: więcej chodź zamiast jeździć samochodem, spaceruj, wykonuj różne prace w domu, czy w ogródku, regularnie gimnastykuj się, pływaj, znakomicie służy temu także jazda na rowerze. Po pierwsze będziesz ogólnie czuć się lepiej, a przy okazji kręgosłup będzie coraz silniejszy.

3.Utrzymuj wyprostowaną postawę

Sprzyja wzmacnianiu mięśni grzbietu, bioder i miednicy. Zapobiega pojawieniu się bólu w przyszłości.

4.Siedź wyprostowany

Unikaj przygarbionej postawy siedząc na krześle lub pracując czy ucząc się przy biurku. Rób sobie przerwy co 20 minut, by rozluźnić mięśnie i trochę się porozciągać. Doskonałym sposobem na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni są ćwiczenia jogi.

5.Zadbaj o prawidłowe ustawienie komputera

Ustaw tak komputer, by można było zachować wyprostowaną postawę w czasie długich godzin pracy. Nogi nie mogą zwisać nad podłogą, ale muszą swobodnie jej dotykać.

6.Zwracaj uwagę na swoją postawę podczas dźwigania ciężkich przedmiotów

Podnosząc ciężkie przedmioty nie przechylaj się do przodu, tylko sięgnij po przedmiot na przygiętych kolanach.

7.Unikaj wysokich obcasów

Zamień buty na wysokich obcasach na wygodniejsze niższe. Wysokie szpilki wymuszają nienaturalną postawę podczas chodzenia i powodują ból w dolnej części kręgosłupa.

Przydatny był post? Podziel się!

Comments

comments

Add Comment