Nie daj się miażdżycy – wprowadź te dwie zasady do swojego życia

Zwapnienie naczyń krwionośnych nie powstaje z dnia na dzień. Na dolegliwość tę „pracujemy” przez znaczną część życia. W momencie, kiedy zaczynamy dotkliwie odczuwać niedyspozycję żył, stan ich zazwyczaj jest tragiczny.

Miażdżyca, która nierozerwalnie wiąże się z wysokim poziomem cholesterolu jest, według amerykańskich kardiologów, pierwszym krokiem do choroby krążeniowej, ataku serca i udaru.

Chociaż bezpośrednia przyczyna zwapnienia naczyń krwionośnych jest nie do końca zbadana, można zapobiegać chorobie i redukować groźne komplikacje z nią związane.

By to osiągnąć, należy wprowadzić drobne zmiany w sposobie odżywiania się. Zmniejszyć spożywanie jednych produktów, a zwiększyć ilość innych. I tak:

  • Nabiał

By Twój organizm nie zaatakowała miażdżyca, spożywaj nabiał w umiarkowanych ilościach.

Mleko i jego przetwory zawierają duże ilości tłuszczu. Dostarczają także sporą dawkę wapnia. Jednak zbyt dużo nabiału powoduje zwapnienie naczyń krwionośnych. Może także zwiększać poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczów, które są jednym z czynników wywołujących miażdżycę.

Jeśli lubisz nabiał i jesz go regularnie, kupuj ten z niską zawartością tłuszczu lub „0” tłuszczowy. Nie przekraczaj dziennej dawki wapnia 1000 – 1200 mg. Wówczas miażdżyca będzie omijać Cię szerokim łukiem. 

Najlepszy dla nas jest  wapń pochodzenia roślinnego. Dużo zawiera go seler, migdały, fasola, soja, rabarbar, szczypiorek, botwinka, szpinak, natka pietruszki.   

  • Witamina K

Witamina K to drugi czynnik, który w ogromnej mierze zapobiega rozwojowi zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, mózgowych oraz w tętnicach kończyn.

Zwiększ zaopatrzenie organizmu w witaminę K pochodzenia roślinnego. W znaczący sposób zapobiega wapnieniu naczyń krwionośnych.

Najwięcej witaminy K zawierają: kapusta, szpinak, brukselka i jarmuż.

Według badań ogłoszonych przez amerykańskie stowarzyszenie hematologiczne, witamina K zapobiega odkładaniu się wapnia w żyłach i może zmniejszyć jego poziom aż o 37 %. To wystarczający argument, by nie lekceważyć w codziennej diecie obecności zielonych warzyw. 

Inaczej objawia się miażdżyca tętnic szyjnych, a inaczej miażdżyca kończyn dolnych. Jednak w każdym przypadku niebezpiecznie ogranicza dopływ tlenu do tak ważnych narządów, jak serce i mózg. Nie dopuść do tego!

Przydatny był post? Udostępnij proszę na Facebooku! 

Comments

comments

Add Comment