Niedobór witaminy D powoduje raka piersi. Kobiety, które nie lubią przebywać na słońcu są bardziej zagrożone tym nowotworem niż te, które kochają słońce i dużo przebywają na dworze w słoneczne dni. Słoneczne promienie UVB to główny czynnik aktywujący w naszym organizmie naturalną produkcję witaminy D.
Witamina D to jedna z czterech witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Jest absolutnie niezbędna w codziennym, prawidłowym odżywianiu. Bierze udział w procesach mineralizacji kości. Jeśli poziom witaminy D jest niewystarczający, wówczas dochodzi do zaburzenia wchłaniania wapnia i fosforu, co bezpośrednio przekłada się na słabnięcie kości i zębów. Witamina D odpowiada także za naszą odporność, wspiera pamięć i koncentrację, wzmacnia mięśnie.
Niedobór witaminy D – jak wpływa na zdrowie piersi
Istnieje wysoka zależność pomiędzy niskim poziomem witaminy D we krwi a zapadalnością na raka piersi.
Wytwarzaniu witaminy D w organizmie służy przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie ze słońca. Regularne kąpiele słoneczne sprzyjają ochronie przed rakiem piersi. Korzystnie wpływa szczególnie na kobiety po 50. roku życia. Te, które mało korzystają ze słońca są aż o 17% bardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi. Najlepszy czas ekspozycji to 20 – 30 minut pomiędzy godziną 10 a 15. Wtedy organizm najlepiej przetwarza witaminę D.
Witamina D – gdzie występuje?
Witamina D zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Jej poziom możemy zwiększyć poprzez zdrowe odżywianie. Są produkty, w których znajdziemy tę witaminę w takich ilościach, że szybko uzupełnimy jej niedobór.
Naturalne źródła witaminy D:
- Ryby morskie (np. łosoś)
- Śledzie
- Sardynki
- Makrela
- Halibut
- Olej z wątroby dorsza
- Grzyby
- Żółtka jaj (od kur hodowanych na świeżym powietrzu. Kury, podobnie jak ludzie syntetyzują witaminę D pod wpływem promieni słonecznych).
Jeżeli ktoś nie jada powyższych produktów, to jest dobra informacja również dla niego. W Polsce od wielu lat jest obowiązek dodawania witaminy D do mleka roślinnego oraz do tłuszczów służących do smarowania pieczywa. Wyjątek tutaj stanowi masło.
Aby dowiedzieć się, jaki mamy poziom witaminy D warto wykonać badanie jej stężenia we krwi – 25/OH/D3. Bezpieczną dawką dobową (podtrzymującą) witaminy D jest 2000 IU.
Przydatny był post? Podziel się!