Obrzęki nóg dokuczają osobom w różnym wieku, a prowadzi do nich wiele dróg, nie tylko te związane z chorobą układu krążenia.
Najczęstszymi przyczynami tego, że puchną nam nogi są zaburzenia w odpływie limfy, niedrożność żył, zaburzenia pracy tarczycy i cukrzyca.
Opuchlizna nóg w wyniku zaburzeń w odpływie limfy
Zakłócenia w odpływie limfy nie od razu ujawniają się obrzękiem nóg. Nieraz od początkowego momentu może minąć sporo czasu, kilka miesięcy, a nawet lat. Jednak, gdy opuchlizna zaczyna się pojawiać, występuje w okolicach kostek lub na przodzie stóp. Nasilenie obrzęku następuje w miesiącach letnich. Skóra jest blada i ma nieco wyższą temperaturę. Zazwyczaj obrzęk znika po nocy.
Limfatyczne przyczyny obrzęku nóg – jak rozwija się choroba?
Kiedy zaburzenia w przepływie limfy nasilają się następuje rozwój choroby i obrzęki przestają znikać po nocy. Nie ustępują również w miesiącach chłodniejszych. Skóra w tym miejscu staje się coraz twardsza i grubsza, brak jej elastyczności, zaczynają pojawiać się liszaje i zrogowacenia. Z czasem dochodzi do zniekształcenia stopy i żółtego zabarwienia paznokci. Zaczynają one też być kruche, zniekształcone i łatwo łamiące się. Nieraz aż zanikają lub wypadają. Taka obrzęknięta noga staje się gruba na całej swej długości i uniemożliwia normalne chodzenie.
Obrzęki nóg spowodowane niedrożnością żył
Obrzęki nóg mogą też być spowodowane zakrzepicą, czyli nagłym utrudnieniem odpływu krwi żylnej z kończyny. Noga wówczas staje się zasiniona, mogą pojawiać się wybroczyny lub pęcherze na skórze. Skóra jest coraz twardsza i łatwo wdają się stany zapalne. W skrajnych przypadkach dochodzi do martwicy skóry.
Obrzęki wywołane zaburzeniami pracy tarczycy
Obrzęki w nadczynności tarczycy – obrzęk pojawia się na przedniej stronie kości piszczelowej i przemieszcza się na grzbiet stopy.
Obrzęki w niedoczynności tarczycy – obrzęk pojawia się jednocześnie na podudziu i oczodole. Skóra jest napęczniała i brak jej elastyczności.
Cukrzyca przyczyną obrzęków nóg
Cukrzyca prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych, które stają się bardziej przepuszczalne. Następuje również uszkodzenie układu nerwowego. Obydwie przyczyny powodują niedotlenienie skóry i pojawienie się obrzęków. Zaczynają występować wokół kostek i z przodu stopy. W następnej kolejności dochodzi do niedokrwienia tętniczego, a jego widocznym znakiem jest oziębienie skóry, jej bladość, zmiany na paznokciach i zanikanie żył stopy. Później rozwija się tzw. stopa cukrzycowa z zakażeniami i ogniskami martwicy.
Przydatny był post? Podziel się!
Przepis na domowe lekarstwo przeciwko zakrzepicy (kliknij TUTAJ)
Przytulia – przepis na limfę i węzły chłonne (kliknij TUTAJ)