Pigwa to prawdziwy skarb jesieni

Pigwa reguluje pracę żołądka oraz jelit. Posiada mnóstwo odżywczych właściwości i znacznie poprawia stan naszego zdrowia. 

Pigwa pochodzi z ciepłych regionów Azji, a kiedy dojrzeje, przybiera złoto – żółtą barwę i kształtem przypomina małą gruszkę. W smaku jest dosyć cierpka i raczej rzadko spożywana na surowo. Zazwyczaj jest gotowana lub mrożona, by zniwelować charakterystyczną kwasowość.

Pigwa – właściwości zdrowotne

Pigwa jest bogata w składniki odżywcze. Posiada dużo witaminy A, B i C, a także minerałów: potas, miedź, cynk, żelazo, wapń, magnez, selen i fosfor. Jest mało kaloryczna. Te wszystkie zalety powodują, że jest bardzo cenna dla zdrowia.

 • działa przeciwzapalnie
 • niszczy wolne rodniki
 • odchudza
 • hamuje wymioty i nudności
 • leczy wrzody żołądka
 • działa przeciwwirusowo
 • obniża ciśnienie krwi
 • obniża cholesterol
 • działa przeciwnowotworowo
 • niweluje stres
 • leczy wątrobę 

Pigwa posiada właściwości przeciwzapalnie

Dojrzała pigwa jest bardzo bogata w witaminę C i pokrywa w 25% dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Wzmacnia system odpornościowy i wspomaga leczenie stanów zapalnych. Posiada także właściwości antyalergiczne. Zarówno owoc pigwy, jak i nasiona są wykorzystywane do leczenia atopowego zapalenia skóry oraz cyst. Są również używane do wyrobu preparatów dla alergików. 

Jest dobra na odchudzanie 

Pigwa jest mało kaloryczna, ale za to bardzo bogata w błonnik. W 100 gramach świeżych owoców jest tylko 57 kcal. Jest uboga w tłuszcze i sód. Wszystko to sprawia, że pigwa jest wielkim sprzymierzeńcem osób odchudzających się. 

Pigwa leczy wrzody żołądka 

Fenole znajdujące się w pigwie skutecznie leczą wrzody żołądka. Sok z tych owoców jest szczególnie wskazany dla osób leczących się gastrycznie. Pomaga zniwelować dolegliwości trawienne i poprawia stan ścianek jelitowych.
Sok z pigwy jest znakomitym lekarstwem na poranne nudności. Jeśli połączymy go z miodem pomoże wyleczyć zapalenie okrężnicy, biegunkę, zaparcia oraz zapalenie jelit. Ponadto jest skutecznym środkiem w leczeniu hemoroidów.    

Wykazuje właściwości antynowotworowe 

Dzięki dużej zawartości polifenoli, pigwa wykazuje silne działanie antynowotworowe. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, a ten proces z kolei opóźnia starzenie się komórek. W konsekwencji wzmacnia układ krążenia i minimalizuje wystąpienie udaru mózgu i chorób serca. Antynowotworowe właściwości wykazuje także miąższ owoców pigwy, który zawiera silne substancje ściągające. Stanowią one swoistą ochronę ścianek jelita przed toksynami, będącymi główną przyczyną raka jelita grubego.   

Pigwa zapobiega nudnościom i wymiotom

Zjedzenie ugotowanej lub upieczonej pigwy zapobiega nudnościom i wymiotom. Dodatkowo, ze względu na to, że ma silne działanie moczopędne, skutecznie oczyszcza moczowody.

Wykazuje właściwości przeciwwirusowe 

Owoce pigwy działają antywirusowo. Dzieje się to za sprawą licznie występujących fenoli, które sprzyjają ochronie antywirusowej. Dzięki temu nasz organizm jest bardziej odporny na przeziębienia, grypę i wszelkie choroby powodowane przez wirusy.    

Obniża ciśnienie krwi

Pigwa, dzięki temu, że jest bogata w potas, pomaga obniżyć ciśnienie i utrzymywać je w normie. 

Obniża poziom cholesterolu

Regularne spożywanie owoców pigwy przyczynia się do obniżenia stężenia we krwi tzw. złego cholesterolu. Dzięki temu wspomaga układ krążenia i chroni serce przed chorobami.

Minimalizuje stres

Silne antyoksydanty występujące w pigwie pomagają poradzić sobie ze stresem i zachować stabilny spokój.   

Pigwa leczy wątrobę i choroby oczu

Systematyczne spożywanie owoców pigwy jest korzystne dla osób z chorobami wątroby i oczu. Sok wyciskany z pestek pigwy oraz wywar z gotowanych pestek wykorzystywany jest do przygotowania dżemów, które łagodzą choroby oczu, ból gardła i stany zapalne organizmu. 

Właściwości oleju z pigwy 

Olej z nasion pigwy sprawdza się jako środek leczniczy w przypadku wielu dolegliwości. Skutecznie usuwa stan zapalny gardła i przełyku. Działa napotnie, wzmacnia serce, łagodzi dolegliwości brzuszne i wspiera pracę wątroby. Pomaga leczyć astmę i choroby płuc. Działa krwiotwórczo i dlatego jest znakomitym budulcem zdrowej krwi.   

Pigwę, podobnie jak inne owoce, na pewno warto na stałe wprowadzić do swojej diety. Ciągle zbyt mało osób wie o jej zdrowotnych zaletach. Jeśli potrafisz zrobić z niej coś smacznego, napisz w komentarzu, co to jest? Ułatwisz poznanie tego wyjątkowego owocu

Inni czytelnicy zainteresowali się także:

Młoda pokrzywa dla skóry, włosów i zdrowia

Owoce, po których schudniesz nawet kilka kilogramów w miesiąc

Trzy zioła, które znacząco wpływają na długość naszego życia

Comments

comments

Add Comment