Syrop z chrzanu jest silnym, naturalnym antybiotykiem, który buduje naszą odporność i nie dopuszcza, by w organizmie rozwinęła się choroba. Dawniej chrzan był wykorzystywany wyłącznie jako roślina lecznicza, dopiero współcześnie znalazł zastosowanie w kuchni do przyprawiania potraw. W Polsce roślina ta występuje powszechnie i łatwo można ją znaleźć w przydrożnych rowach, na polach i w wilgotnych zaroślach.
Korzeń chrzanu ma kształt wydłużony, kolor jasnożółty z wierzchu, natomiast jego środek ma barwę białą. Jest rośliną bardzo aromatyczną, a jego smak jest ostry. W kuchni podnosi smak mięsa, ryb, ogórków kiszonych, białego sera i buraczków ćwikłowych. Korzenia chrzanu używa się do wyrobu niektórych musztard, sosów i majonezów.
W kuchni wykorzystuje się nie tylko korzeń chrzanu, ale także liście. Pamiętać jedynie należy, by nie poddawać ich obróbce cieplnej, gdyż wtedy tracimy cenne olejki eteryczne. Z młodych listków chrzanu możemy przyrządzić smakowitą sałatkę.
W niektórych krajach katolickich, także w Polsce, bez chrzanu nie obędzie się żaden koszyczek wielkanocny. Wkłada się go do święconki, by upamiętnić, że Jezusa pojono octem przed ukrzyżowaniem.
Chrzan – na co pomaga?
Chrzan jest doskonałym surowcem leczniczym. Zawiera glikozyd sinigryna, który zapobiega rozwojowi raka piersi, płuc, żołądka i prostaty. Ponadto w chrzanie występują enzymy trawienne, olejki eteryczne, witaminy z grupy B, witamina C i E, sole mineralne: żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor i siarka.
Chrzan ceniony jest za swe właściwości poprawiające trawienie. Chroni także przed bólami brzucha, pomaga przy bólach głowy i gardła.
Syrop z chrzanu – zastosowanie
W chrzanie występują aktywne składniki grzybobójcze, przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Stosowany wewnętrznie działa silnie wykrztuśnie. Leczy uciążliwy kaszel i katar, zapalenie oskrzeli i pomaga szybko wydobrzeć w razie grypy. Pomaga przy anemii, regeneruje wątrobę i usprawnia wydzielanie żółci.
Chrzan – zastosowanie zewnętrzne
Starty korzeń chrzanu stosowany zewnętrznie w postaci okładów likwiduje bóle reumatyczne i nerwobóle. Używa się go także w kosmetyce do przemywania twarzy, a wówczas likwiduje przebarwienia i piegi, rozjaśnia skórę i powoduje, że staje się ona delikatniejsza.
Ciekawostka: chrzan uprawiany w sąsiedztwie ziemniaków i pomidorów chroni je przed chorobami i szkodnikami.
Syrop z chrzanu – przepis
Składniki
- 2 korzenie chrzanu
- 3 łyżki miodu
- 6 łyżeczek soku z cytryny
- 1 szklanka przegotowanej, wystudzonej wody
Przygotowanie
Dokładnie oczyszczony z ziemi i wymyty korzeń chrzanu zetrzyj na drobnej tarce, przełóż do szklanego lub porcelanowego naczynia i zalej wystygniętą wodą. Następnie dodaj miód i cytrynę i bardzo dokładnie wymieszaj. Dodatkowo można jeszcze całość zblendować. Powstałą masę przykryj i odstaw na cały tydzień. Następnie odciśnij sok (najlepiej przez gęstą gazę lub bawełnianą szmatkę) i przelej syrop do butelki. Dokładnie zakręć.
Sposób przyjmowania
Syrop jest ostry w smaku i przed użyciem należy go rozcieńczyć w wodzie lub herbacie. Nie wolno pić na czczo. Spożywać w sezonie jesienno – zimowym 2 razy dziennie po 1 łyżeczce syropu rozcieńczonego w ½ szklanki płynu.
Przydatny był post? Podziel się!